sta-3-hoverOrtalama Çözüm

Buzdolabı Gövde Şişmesi Arçelik Mi Tövbe Bir Daha!

Esra Esra12 Temmuz 2018 10:20

Arçelik'ten 2012 yılında düğün esnasında yerli üretim ve büyük bir firma diye bir ev için gerekli aklınıza gelebilecek ne varsa (ütüden tutunda mutfak robotuna kadar) aldık. Amacımız servis ağı geniş bir sıkıntı olursa hızlı çözülmesiydi. Daha 6 yıl bile olmadan aldığımız buzdolabında gövde şişmesi sorunu yüzden önce soğutucu bölmesi daha sonra dondurucu bölmesi soğutmamaya başladı. Servis dolabın tamiri olmadığı için değişim yapmak gerektiğini belirtti. Fabrika hatası olmasına rağmen yaz gününde buzdolabı olmadan daha fazla rezil olmayalım diye 2200 TL farkı kabul etmek zorunda bırakıldık.

Bütün yaşattıkları bu sıkıntılar yetmezmiş gibi ödemesini yaptığımız halde yeni buzdolabımız hala tarafımıza gönderilmedi. 3 haftadır yaz gününde rezil olmayalım diye her türlü şartlarını yerine getirmemize rağmen buzdolabı olmadan yaşıyoruz. Arçelik'teki görevli arkadaşların keyfi yetecek de buzdolabımızı teslim edecekler. Çalıştığımız yer ile evin arası 60 km. Ankara Sincan servisindeki arkadaşlar her gün bugün teslim edeceğiz buzdolabını diye bizi arıyorlar bizde aradıkları zaman bekletmeyelim diye 60 km mesafeyi kendi aracımızla gidip geliyoruz işe servisle gitmiyoruz. Ama hala ne gelen var ne giden.

Müşteri hizmetlerini arıyoruz sabah saat 9'da arkadaşlar hala mesaiye başlamadıklarını söyleyip telefonu kapatıyorlar. Genel olarak tüm Arçelik'ten ama özellikle Ankara / Sincan servisinizden şikayetçiyim. İyice çocuk oyununa çevirdiler işi. Yazıklar Olsun. Mecbur olamasaydım bu buzdolabını da almazdım eskisini hurdaya verir gider başka bir marka alırdım. Ama bu son bundan sonra evime Arçelik marka 1 TL'lik bile olsa bir ürün almam. Eş, dost, akraba kim varsa da bu problemi anlatıp aldırmam. Umarım parasını ödediğimiz buzdolabımızı bu yıl teslim edersiniz.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Arçelik Logo Arçelik 12 Temmuz 2018 10:35

Sevgili müşterimiz Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik A.Ş. Tüketici Hizmetleri 444 0 888 / 0850 210 08 88 www.arcelik.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler