Arçelik   Yetkilisi Şensoy Servis Hizmetleri Hatalı

Erkan Erkan2 hafta önce

6 Şubat tarihinde klima ve ankastre taşıma ve yeni eve nakil lemini yapan Şensoy Servis Hizmetleri maalesef ankastreyi tam olarak kurmadan eksik iş yapmışlardır ve bu nedenle tekrar servis çağırmak durumunda kalınmış ve ek ödeme yapmak durumu ortaya çıkmıştır. Yaz döneminden dolayı yine aynı gün montajını yaptıkları klimamızı bugün açtığımızda klima çalışmamış olup Maltepe servisinden gelen yetkili personel kabloların hatalı bağlandığını ve bu nedenle ileride klimanın kartının yanma ihtimali olduğunu iletmiş ve yine servis ücreti ödememiz gerekmiştir. Tüm bu sorunları yaşamamıza neden olan Arçelik yetkili servisi Şensoy Servis Hizmetleri firmasına ödediğimiz ücretlerin müşteri memnuniyeti adına iade edilmesini talep ediyoruz. Arçelik markasının bu şekilde servislerle çalışmaması gerektiğini bildirmekte ve şikayetimizin en hızlı şekilde çözümlenmesini talep etmekteyiz.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Erkan 3 gün önce

Sayın yetkili, Durumu iletmiş olmama rağmen hala yetkili servis mağduriyetimizi gidermemiştir. Arçelik yetkili servisinin sorumsuzluğu diğer servislere ödediğimiz ücretler ve hatalı işlemlerinden dolayı klimamızda hasar görmesimi gerekecekti? Servis ile birlikte Arçelik firması da sorumludur. Acilen talebimizin karşılanmasını talep etmekteyiz.

Arçelik Logo Arçelik 2 hafta önce

Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888 www.arcelik.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler