Arçelik'ten Ürün Aldım Paramla rezil Oldum!

Mehmet Mehmet30 Haziran 2019 19:31

Arçelik'ten 3 parça ürün aldık. 28.06.2019 tarihinde öğleden sonra teslim etmeye geldiler. Aldığımız ürünlerden 8550 iç model fırını açtıklarında, fırının ocak kısmının 3 parçasının eksik olduğu, kapak kısmının kapatıldığında bir parmak kadar sağa doğru kayık olduğu ve fırınla ocak kısmının birleşim yerlerinin normalde sıfır olması gerekirken o kısmında yarım parmak kadar sola kayık olduğunu tespit ettik ve bunun üzerine ocağı teslim almadık.

Servis elemanları o şekilde teslim almamamızı ısrarla istemişlerdir. Şimdi asıl sıkıntı şu ki biz o gün kendimize ait eski ocağı ihtiyaç sahibi birisine vermiştik. Bu sorunumuzu bayi yetkilisine, bölge sorumlularına, servis elemanlarına ve Arçelik çağrı merkezi yetkililerine defalarca belirttik.

Aradan geçen 3 günde hiçbir yetkilinin bize dönüş yaparak şu şekilde bir yol takip ediniz demedi. Asıl sorumlu olan bölge sorumlusu M-** ismindeki hanımefendiye kesinlikle ulaşamadık. Bölge sorumlusu bize bir lütufta bulunup da dönüş yapmadı.

Fırının değişim sürecinin en az 15 gün süreceğini söylemeleri üzerine bizde para iadesinin nasıl olacağını sorduğumuzda o işleminde 1 hafta 10 gün süreceğini belirttiler. Bizde bunun üzerine bayiye giderek bu fırının ellerinde yoksa bir üst modelini satın almak istediğimizi aradaki fiyat farkını ödeyeceğimizi söyledik evde ocak olmadığını yemek yapmayı bırakın çay bile yapamadığımızı belirttik.

Bayi bize bir üst model fırını alabileceğimizi lakin o fırının ücretinin tamamını yeniden ödememiz gerektiğini belittiler. Diğer fırının ücretini işlemler bittiği zaman hesabımıza yatırılacağını söylediler. Uzun lafın kısası kendi paramızla kendimizi rezil ettik. Mağdur edildik. Bu konu ile ilgili bir iki gün içinde problemimiz çözülmediği takdirde Tüketici Hakları'na müracaatta bulunacağız. Konuyu anlatan bir video hazırlayacağım ve herkese bunu sosyal medyada duyuracağım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Arçelik Logo Arçelik 02 Temmuz 2019 09:03

Sevgili müşterimiz Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler