11 Şubat
Yorum Yap
#11571304

Arçelik'te Planlı Yıpranma!

Arçelik ürünlerinde planlı yıpranma yapıyor. Arçelik üretim hatası kaynaklı kombi de eşanjör problemi ile ilgili tam 3 farklı fiyat verip, garantisi 6 ay geçmeseydi ürünü değiştirmek zorundaydık ifadesini kullanarak kombi rakamı kadar fahiş rakamlar talep etmektedir.


Bununla birlikte fiyat farklılıklarının tabletten tablete değiştiği güncelleme yapılmadı için rakamlar yüksek diyor. Ödeyenlere geçmiş olsun!


Arçelik çağrı merkezinde de durmadan kayıt oluşturup neden-sonuç ilişkisi olmadan sadece ağlama duvarı gibi dinliyorlar nasıl bir kurumsallık anlayışı anlam veremedim? Yetkililere ulaşmak neredeyse imkansız. Tam 2,5 aydır sonuç bekliyorum. Umarım 2,5 yılı bulmaz!

Ecem Ecem 681 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Arçelik Temsilcisi11 Şubat

    Sevgili müşterimiz Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888 / 0850 210 08 88

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler