09 Ekim
#12755719

Arçelik'in Buzdolabı Paslandı

Bir hafta önce bozulan buzdolabımız için servis çağırdık problem sistemsel olduğu ve giderilemediği için değişim önerdiler mevcut dolabımız inox serisi aynı şekilde inox bir buzdolabı önerildi kullandığımız sözde inox buzdolabının paslanmayan yeri kalmadığı için beyaz model bir buzdolabı istedik fakat bir haftadır her gün aramamıza rağmen ne servisten ne de müşteri hizmetlerinden kesinlikle net bir cevap alamıyoruz buzdolabının içindeki her şey çöp.


İnsanları bu kadar kolay mağdur eden yetkililer bir hafta on gün buzdolabı olmadan yaşasınlar o evde yapılan yemeklerin koktuğu boşa gittiği dolaba alıp bir şey koyamadan geçen bir hafta bakalım o zaman bu kadar geniş davranıp insanları mağdur edecekler mi.

Neslihan Neslihan 990 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Arçelik Temsilcisi09 Ekim

    Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

Ziyaretçi Yorumları