Arçelik ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Nalan'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
1 Destekçi

Arçelik'in Ayıplı Ürünün Arkasında Durmaması Servis Yetersizliği

2.980görüntüleme
Nalan
Nalan 25 Kasım 2020 11:55

Haziran 2020 aldığımız Smart TV HD 32 televizyonu her açıp kapamaya WiFi yi tekrar tanıtmak gerekiyor. Hayatımda böyle bir şey görmedim eski televizyonlarda bile olan özellik dahili uydulu bir televizyonda işlevsiz olması çok garip. Bir defa girersin sonra o şifreyi kaydetmesi gerekir ama maalesef etmiyor. Ve bir de Bluetooth özelliği bile yok beklentilerinizin çok altında kalan bir televizyon olmasına rağmen yinede kullanıyorduk hiçbir darbe görmeden ekranın içten kırılması çok ilginç. Herhangi bir darbe yok nasıl bu kadar kalitesiz bir ürün üretmişler hayret doğrusu. Herhangi bir darbe yok ama servis kullanım hatası dedi ve bizden 850 TL istedi. 1750 TL olan tv ye 850 TL ekran parası ne kadar yüksek bir paradır bunun farkında değil misiniz? Evde kullandığım bütün beyaz eşyalar Arçelik olduğu için güvenle aldım ama artık Arçelik alınmazmış bunu öğrendim. Tüketici Mahkemesi'ne de şikayette bulunacağım ve çevremdeki yaşadığım kötü ürünün bana yaşattıklarını anlatacağım. Ürettiğin ürünün arkasında duramayan bir markaymış bunu öğrendim

Gelişme
Gelişme

25 Kasım 2020 11:44

Haziran 2020 aldığımız televizyonu her açıp kapamaya WiFi yi tekrar tanıtmak gerekiyor. Hayatımda böyle bir şey görmedim eski televizyonlarda bile olan özellik dahili uydulu bir televizyonda işlevsiz olması çok garip. Bir defa girersin sonra o şifreyi kaydetmesi gerekir ama maalesef etmiyor. 

Bir de Bluetooth özelliği bile yok beklentilerinizin çok altında kalan bir televizyon olmasına rağmen yine de kullanıyorduk hiçbir darbe görmeden ekranın içten kırılması çok ilginç. Herhangi bir darbe yok nasıl bu kadar kalitesiz bir ürün üretmişler hayret doğrusu. Herhangi bir darbe yok ama servis kullanım hatası dedi ve bizden 850 TL istedi. 1750 TL olan TV ye 850 TL ekran parası ne kadar yüksek bir paradır bunun farkında değil misiniz?  

Evde kullandığım bütün beyaz eşyalar Arçelik olduğu için güvenle aldım ama artık Arçelik alınmazmış bunu öğrendim. Tüketici Mahkemesi'ne de şikayette bulunacağım ve çevremdeki yaşadığım kötü ürünün bana yaşattıklarını anlatacağım. Ürettiğin ürünün arkasında duramayan bir markaymış bunu öğrendim.

Arçelik Logo
Arçelik25 Kasım 2020 12:13

Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888 www.arcelik.com.tr

Nalan
Nalan30 Kasım 2020 20:51

Merhaba öncelikle dönüşünüz için teşekkür ederim. Keşke bir çözümde sunsaydınz. Altı ay önce1700 TL'ye satın aldığım TV nin düşme darbe almadan taşımamdan dolayı ekran kırık olduğu söylendi servis tarafından. Önce 1000 TL artı KDV sonra 850 TL fiyat verildi. Bugün de başka bir servis tarafından aradılar ve 950 TL, ye tamir edileceğini söylediler. Taşıma için servis çağırmamız gerekirdi? Aldığımdan beri kullanımı da çok kötü kanal geçişlleri ve internet bağlantısında her seferde şifre girilmesi gerekiyor bunu da servise söylememize rağmen kullanım hatası olduğunu söylediler. Yıllardır Arçelik markasını kullanan biri olarak son aldığım televizyondan sonra eski kalitesinin kalmadığını düşünüyorum. Bundan sonra kesinlikle Arçelik marka hiçbir ürün almam ve çevremde aldırmam.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler