Arçelik ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Arçelik'de Aldığımızdan Beri Motoru Bozulan Buzdolabı

735görüntüleme
Ayça
Ayça 30 Kasım 2020 14:16

Buzdolabını 7 yıl garantili aldık, 1. Yılda motoru bozuldu diğer firmalar değişim yaparken Arçelik motor tamiri yapıp bir dahaki motor arızasında değişim yapacaklarını söylediler o dönem makul olup ısrarcı davranmadık.

Bundan 3 ay önce motor 2. Kez motor bozuldu ücreti tarafımdan alınarak motor tamiri yapıldı, şimdi tekrar motorla ilgili bir arıza var teknik servis geldi baktı tamirle ilgili bir şeyler söyleyip gitti. Sıradan bir markanın beyaz eşyasını almış olsaydık şimdiye değişim olurdu.

 Arçelik bunu yapmadığı gibi iyi niyeti de şu istimal etmekte. Güler yüzlü olduk diye bizi saf mı sandınız saf mı sandınız bilmiyorum ama artık yeter. Problemimize bir an önce çözüm bulmanızı istiyorum. Sonuç olarak 1. Yılında bozulan bir motor söz konusu ürünün ayıplı olduğu zaten aşikar.

Arçelik Logo
Arçelik08 Aralık 2020 15:39

Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888 www.arcelik.com.tr

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler