Arçelik Yedek Parça Bulunmaması!

Ahmet Ahmet26 Ağustos 2019 16:16

Arçelik'ten 05.08.2018 tarihinde aldığım k-8026 çay makinesinin cam olan demlik kısmı çatladı. 444 0 888 no.lu telefona çıkan temsilciler, ürünün üretimde olmadığı için demlik temin edemeyeceklerini, başka bir Arçelik çay makinesi ile fiyat farkı yansıtarak değişim yapabileceklerini belirttiler. Ben bu ürünü cam olduğu için almıştım.

Arçelik in internet sitelerinde benzer bir ürün yok, 7 adet çay makinesinin 6 'si metal 1 ise cam ama çok yüksek fiyatlı. Zaten cam olan o üründe üretimde değilmiş.

Sonuç olarak küçük ev aletlerinde yedek parça bulundurma süresi 7 yıl olduğuna göre sıkıntımın giderilmesini istiyorum. Konu hakkında gerekli çalışma yapılmayıp tarafıma demlik teslim edilmez ise hakkımı Tüketici Mahkemesi ve CİMER kanalıyla arayacağım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Ahmet 11 Eylül 2019 15:34

Arçelik, en kısa sürede iletişime geçeceğini yazmış ama maalesef arayan soran yok. "Arçelik demek, yenilik demek" sloganı var, müşteri memnuniyeti yok. Bu markaya yakışmayan bir yaklaşım.

Arçelik Logo Arçelik 26 Ağustos 2019 18:08

Sevgili müşterimiz Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler