sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Arçelik Ve Ürünlerine Güvenim Kalmadı

Ömer Ömer09 Ekim 2019 22:35

283720 eı model buzdolabı, 8123 ycm model çamaşır makinesi ve 3891 kt model kurutma makinesini +4 yılda garantileriyle beraber 02.09.2019 tarihinde satın aldık. Satın aldığımız ürünlerden kurutma makinesi 2 hafta sonra teslim edildi. Buzdolabının soğutucu bölümündeki arıza nedeniyle soğutma yapmadığını ürünlerin bozulmaya başlaması ile fark ettik. 2 kez yetkili servisi çağırdığımızda buzdolabının iç kısmı neredeyse tamamen söküldü ancak arıza giderilemedi. Bölge müdürlüğünden gelen uzman personel ürünün soğutucu bölümünde problem olduğunu, bu nedenle buzdolabının termostatının sürekli devrede kalması nedeniyle yüksek enerji harcadığını tespit etti. +4 yıl garanti hediye edilmesini teklif etti. Uzman personele arıza nedeniyle çöpe atılan malzeme ile beraber yüksek elektrik kaynaklı zararımızın 300 TL’ye yaklaştığını, bu zararın Arçelik tarafından tazmin edilmesini, satın aldığım +4 yıl garantinin tarafıma hediye edilmesini ve ürününün yenisi ile değiştirilmesini talep ettim.

Benzer taleplerimi Arçelik müşteri hizmetlerine yazılı dilekçe ile de 12.09.2019 tarihinde 48808079 kayıt numarası ile ilettim. Ancak ürünün yenisi ile değiştirilmesi dışındaki taleplerime cevap verilmedi. Bu arada arızalı buzdolabı yerine verilen aynı model yeni ürünün soğutucu bölümü kapak alt kısmında yaklaşık 1-2 cm'lik boşluk olduğunu, buzdolabının “kapak açık uyarı sinyali” vermediğini, buzdolabı çalışırken anormal gürültünün oluştuğunu şaşkınlık içinde gördük. Yetkili servis geldiğinde contayı yenisi ile değiştirdi ancak eskiden kısmen kapanan dolap kapağı, yeni contanın değişimi ile hiç kapanmaz oldu. Arçelik firmasına ve ürünlerine hiçbir itimadım kalmadığı için buzdolabı dahil satın aldığım tüm beyaz eşyayı Arçelik’e geri iade etmek istedim.

Bugün (09.10.2019) akşamüzeri arayan Arçelik yetkili servis personeline para iade işlemi sonrasında yabancı marka başka bir ürün almak istediğimi, bu nedenle arızalı buzdolabının başka bir marka buzdolabını satın aldıktan sonra geri alınmasını talep ettim. Ancak personel bunun mümkün olmadığını ifade etti. Maalesef Arçelik ve ürünlerine hiçbir güvenim kalmadığından bu firmadan; Eylül 2019 ayında satın aldığım tüm Arçelik marka beyaz eşyaların ücretlerini +4 yıl garantiler dahil tarafıma geri ödemesini, arızalı ve istenmeyen ürünlerin, ben başka marka beyaz eşya satın aldıktan sonra geri almasını, detaylarını yukarıda yazdığım tüm maddi zararlarımı karşılamasını talep ediyorum. (ses dosyasını format uymadığı için yükleyemedim).

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Arçelik Logo Arçelik 10 Ekim 2019 08:13

Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler