Arçelik Ürünün Söylenilen Zamanda Teslim Edilememesi

Sercan Sercan04 Mart 17:00

15 şubatta Tekirdağ / Süleymanpaşa Çetinler Arçelik şubesinden Çaycı, telve kahve makinesi ve blender seti nakit ödeme yaparak satın aldım. Ürünlerin 1 hafta içerisinde elimde olacağı belirtildi. Ürünleri aldıktan 2 hafta sonra Çaycı ve telve kahve makinem tarafıma teslim edildi. Blender setinin ise ellerinde olmadığı, temin edileceği belirtildi.

Ürünü beklemeye vaktimin olmadığını en yakın zamanda elimde olması gerektiğini yetkililere bildirdim. Ürünüm yaklaşık 1 ay oldu elime ulaşmadı. Çetinler bayisini arayıp bilgi almak istediğimde ürününüzün ne zaman geleceği belli değil, biz sistemden kontrol edeceğiz size dendi. Tarafıma tekrar geri dönüş sağlanmadı. Ürünümün hemen tarafıma teslim edilmesini istiyorum!

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Arçelik Logo Arçelik 04 Mart 17:21

Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888 www.arcelik.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler