Arçelik Ürün Teslimi Yapılmıyor, Bilgilendirme Yapılmıyor!

Tuna Tuna2 ay önce

25.11.2019 tarihinde Arçelik web sitesinden kurutma makinesi siparişimi ve ödememi gerçekleştirdim. 28.11.2019 tarihinde ürün teslim tarihi olarak görüntüledim ve hala o tarihi ürün teslimi olarak görüntülemekteyim.

28.11.2019 tarihi sonrasında yaklaşık 8 defa müşteri hizmetleri ve Borusan yetkilisi ve yetkili servisle hemen hemen her gün görüşme gerçekleştirmeme rağmen ne net bir cevap alabildim ne de siparişim evime ulaştı. Her görüşmem de en kısa zamanda size dönüş yapacağız ürününüzü teslim edeceğiz denilmesine rağmen ne geri dönüş yapıldı bu süre zarfında ne de ürünümü teslim alabildim.

Tam anlamıyla bir fiyasko olarak adlandırabileceğim satın alma sonrası hizmetle bilgilendirmeyle ve ya net bir bilgi yönetimiyle karşı karşıyayım. Tarih 12.12.2019!

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Arçelik Logo Arçelik 2 ay önce

Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler