12 Aralık 2018
Yorum Yap
#11291613

Arçelik Ürün Değişiminde Bulunamıyoruz Diyorlar

Arçelik televizyonumu 1 yıl içerisinde aynı arızadan servise verdim, yedek parça teminatı ile sürekli uğraştırdılar. Ürünü istemediğimi ürün değişimi talebinde bulundum bana Arçelik genel müdürlükten pazartesi dönüş yapıldı. Çarşamba günü 0 ürününüz servise bırakılacak sizi montaj için arayacaklar diye tamam dedim.


Ertesi gün beni servisten aradılar ürününüz tamir edildi diye. Ben de bana sıfır ürün geleceği tamir edilen ürünü istemediğimi belirttim. Şimdi ürününüz tamir edildiyse ürün değişiminde bulunamıyoruz diyorlar. Müşterileri geçiştirmek için değişim diyorlar, sonra da ürününüz tamir edildi diyorlar. Bu kadar işlerinde sorumsuz bir servis daha görmedim.

Mustafa Mustafa 1.813 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Arçelik Temsilcisi12 Aralık 2018

    Sevgili müşterimiz Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888 / 0850 210 08 88 www.arcelik.com.tr

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler