10 Eylül
#12579149

Arçelik Ürün Değişimi Ve Şikayet Servisi

Arçelik'ten yaklaşık 5 sene önce almış olduğum buzdolabımın gövdesinde çatlak olduğu belirtilerek (ki bu çatlağı kullanıcının yapması imkansız! Koruma kapağının arkasında, belli ki hatalı üretim.) belli bir ücret karşılığı değişim yapılacağı belirtildi. Tamam dedim, yaz sıcağında mağdur olmayalım diye hemen ödememi yaptım (02.09.2019), ödediğim ile ilgili teyit telefonu da aldım. Bu süreçten sonra defalarca çağrı merkezini aradım her konuştuğum kişi mağduriyetimin giderilmesi için konuyu not aldıklarını, en kısa sürede aranacağımı söyledi (sanıyorum bu cümle çağrı merkezinin ortak söylemi), önceleri arayıp işleminiz gerçekleşiyor dediler, bizde inandık. Sonra baktım arayan da kalmadı, ben yeniden her gün 2-3 kez aradım, aynı cevabı aldım, sizi kime şikayet edebilirim dediğimde biz yardımcı olalım dediler, ama hep aynı cümleler hep aynı kalıplar ve hep aynı son. Bir aradığımda 2-3 gün içinde bayiye ulaşacak dediler, 2-3 gün sonra bayiye doğru yolda dediler.


Bayiyi arıyorum, nasıl bir sistem kurulmuşsa onun telefonu da çağrı merkezine çıkıyor, tam bir kısır döngü. Her seferinde bakın bana daha önce bunu söylediler, ben buzdolabımı istiyorum diyorum, cevap ben halledeceğim en kısa sürede aranacaksınız, ama ya aranmıyorum, ya da arayıp aynı cümleleri söylüyorlar. Arçelik'in en güçlü olduğu nokta servisi ise ve verdiğiniz servis bu ise kalsın benim halen bir buzdolabım yok! Ama en kısa sürede yardımcı olacak çağrı merkezi var. Hepi topu yeni buzdolabı getireceksiniz, parça değişmeyecek, tamir yok. İki kişi alacak bir buzdolabını evime getirecek fişini takacak bu kadar basit ama 10 günde bu işlem halledilemiyor. Geçen haftaki konuşmamızda ürünün 09.09.2019 da evimde olacağı söylendi, bugün daha üst düzey bir yönetici arayıp,12.09.2019 da bayide olacağını bildiriyor (Daha evimde olacağı tarih ortada yok).


Bu nasıl bir organizasyondur, daha önceden tarih veren kişi resmen yalan söylemiş. Arayan hanımefendiye kabul etmiyorum diyorum, bizim yapabileceğimiz bir şey yok, biz bilgi verebiliriz sadece diyor. Ben buzdolabımı istiyorum, parasını verdiğim 10 gündür yola çıkartamadık dediğiniz buzdolabını istiyorum bu kadar basit!

Ahmet Ahmet 1.774 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Arçelik Temsilcisi10 Eylül

    Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

Ziyaretçi Yorumları