30 Mart
Yorum Yap
#10288861

Arçelik Üretim Hatalı Ürün Sorunu!

1 sene evvel Arçelik'ten beyaz eşyalarımı almış bulunmaktayım. Dokunmatik ekranları sorunlu olup defalarca arıza vermiş bulunuyor. Özellikle 6488 i model bulaşık makinem çokça arıza verdi, bazen çalıştı bazen çalışmadı, bir defasında bütün suyu taşırdı mutfağı su bastı. Arçelik'in bana sunduğu hizmetler; servis gelip cihazın hatalarına bakıp, hatalarını siliyor, resetliyor, sonrasında cihazınız artık çalışıyor diyor. Gösterge paneli çalışmadığı için 1 kez değişti ve şimdi gene çalışmıyor. Bütün bu arızalardan sonra ürünün değişimini istedim, aldığım yanıt ''ürününüzün 1 kez arızalı parçası değişti, 1 kez daha değişecek değişim onaylanmadı''. Garantisi biten ürünün de ek garantisini yaptırmazsanız çöpe atmak durumundasınız.

Hasan 2.535 Okunma

Cevaplar

  • Hasan16 Nisan

    2. kez aynı parça değişimi yapıldı. Ürün değişimi yapılmadı. Geri zekalı makineyi kullanmaya devam. Bir kez daha evi su basarsa ya da çalışmassa pencereden atıp hurdacıya vereceğim. Fotoğrafını da paylaşıp linkini koyarım artık.

  • Arçelik Temsilcisi30 Mart

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Başvurunuzla ilgili olarak özel müşteri danışmanımız sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Ayrıca tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 0 888 / 0850 210 08 88 Arçelik Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Durumu bilgilerinize sunar, sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. Arçelik A.Ş. Tüketici Hizmetleri 444 0 888 / 0850 210 08 88 www.arcelik.com

Ziyaretçi Yorumları