03 Aralık
#13109655

Arçelik Tüylendiren Çamaşır Makinesi Sorunu

Bir sene önce aldığım Arçelik çamaşır makinesi aldığım günden beri yıkadığım her şeyi tüylendirdi. Defalarca teknik servis çağırdım bir sorunu yok makinenin dendi. Son olarak değiştirilmesini talep ettim. Gerek çağrı merkezi gerekse gelen servis sorunun makinede değil benden kaynaklanabileceğini söylediler kumaşlarım kalitesiz olabilirmiş deterjanım kalitesiz olabilirmiş beyazlarla siyahları bir arada yıkıyor olabilirmişim (!). Tabii ki bunları yapmıyorum renklileri bile tonuna göre ayırarak yıkayıp en kaliteli olarak bilinen deterjanları kullanırım ama gelen servise (ki bu Bahçelievler servisidir) bunu izah ettiğim halde beyazlarla siyahları beraber yıkamış diye not düşüp konuyu kapatmışlar ben sonuç ne oldu diye merak edip çağrı merkezini aramasam haberim bile yoktu bir geri dönüş bile yapmadılar.


Daha önce kullandığım markası yine Arçelik olan çamaşır makinesinde yıkadığım ürünlerde tek bir tüylenme yokken aynı ürünleri bu makinede yıkadığımda tüylenirse sorun bende değil sizdedir. Yeni aldığım kıyafetleri nevresimleri yeni olarak hiç kullanamadım bir senedir kötülük çekiyorum. Üstüne bir de bana hakaret ediliyor. Makinede teknik problem gözükmediği için bana hiçbir çözüm üretmiyorlar. Benim makinemin 7 senelik garantisi var ama boşa yaptırmışım. Ürettikleri makineye laf gelecek korkusuysa kendilerini ak göstermek için bizi mağdur ediyorlar. Hakkımı Tüketici Mahkemesinde arayacağım.

Kübra Kübra 1.300 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Arçelik Temsilcisi03 Aralık

    Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

Ziyaretçi Yorumları