14 Ocak
#13448345

Arçelik Tost Makinesi Sorunu

Yaklaşık iki sene önce Arçelik'ten bir tost makinesi aldık. Ancak makine hiç çalışmadı. Ne zaman denesek hep sigortayı attırdı. Sürekli servislere gidip geldi ancak garanti kapsamında olduğu dönemde hiçbir sorun yok diye eve geri gönderildi. Geçenlerde gelen bir servis yetkilisine gözünün önünde deneyerek gösterdim ve sigortayı attırdığını kendisi de gördü.


Bu sefer garantisi bittiği için rezistans da sorun var diyerek benden ücret talep edildi. Ancak ustayla görüştüğümde bu sorununun kullanımdan kaynaklanmadığı teyit edildi. Arçelik basından beri hiç kullanamadığım bir makine için bizi aylardır oyalıyor ve garanti bitince sorun var deniyor.

Aysegül Aysegül 500 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Arçelik Temsilcisi14 Ocak

    Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler