Arçelik Toros Buzdolabımı 1 Sene Önce Aldım

İzel İzel17 Kasım 2020 13:24

Geçen hafta taşındım ve taşındığım dairede buzdolabımı dar alandan dolayı geçiremedim ve ölçümler yapıldıktan sonra kapakları sökülüp yerine geçirilebildiğini fark ettim. Servisi arayıp durumdan bahsettim. Servisin kapıya gelmesi bile belli bir ücrete dahil olduğunu söyledi kabul ettim. Buzdolabı alındığında faturası dedem n**o**aitti. Müşteri hizmetlerinden iletişim bilgilerini değiştirmesini istedim. Kendi numaramı verdim asla değiştirmediler inatla dedemi aradılar. 14 Kasım cumartesi günü büyükşehir mah. Beylikdüzü/ İstanbul'daki daireme önceden aranmamı söylediğim halde hiç aranmadan Cat kapı iki servis elemanı geldi. Kapıda daha hiçbir konuşma geçmeden " biz şok-tak işlemine geldik, 65 lira. Kabul ederseniz gireceğiz" dediler tamam dedik. Şok-tak işlemi denilince kapı sökme işleminden bahsettiklerini düşündük meğer buzdolabının fişini takmaktan bahsediyorlarmış. Şok olmakla birlikte bizim istediğimiz işlemden bahsettik, göz ucuyla bakarak bu buzdolabı oraya sığmaz dediler. Ölçtüğümüzü ve yerine oturduğunu, sadece mutfak kapısından geçerken sıkıntı olduğunu ama kapı sökülüp geçirilirse olacağını söyledik yeniden baktılar ve "kapı montajı için 65+150 lira alırız" dediler. Fiş sokup takma işlemini biz yaparız siz montajı halledin 150 verelim dedik öyle olmaz 65+150 dediler. Sonra baktılar ki biz bunu da kabul eder gibi olduk " biz zaten bunu yapamayız, aletlerimiz yok arıza ekibini çağırmanız gerekiyor" dediler. 

Arıza ekibi çağıracaksak bu olay garantiye girmez mi dedik hayır sadece arıza ekibinin gelmesi gerekiyor dediler." peki siz niye geldiniz o zaman, müşteri hizmetlerini aradığımızda işlemin ne olduğunu söylemiştik biz, siz neden hazırlıksız geldiniz? " dedik. Bunlar gayet saygısız bir tavırla lafı gevelemeye başladılar. Yok biz bu sebeple geldiğimizi bilmiyorduk size yalan mı söyleyeceğiz bize gelen mesajı okuyun o zaman gelin dediler. Tamam dedik açın mesajı okuyalım. Mesajda net şekilde montajlama-demontaj işlemi yazıyor. Tamam işte montajlama yazıyor dedik, e tamam biz onun için geldik zaten demeye başladılar. Nasıl sök-tak için geldik malzememiz yok demediniz mi diyorum, biz öyle bir şey demedik demeye başladılar ve kaçar gibi gittiler. Hemen müşteri hizmetlerini aradım, şikayette bulundum. 17 kasımda Denizköşkler şubesinden arandım. Aynı ekibin gelmesini istemiyorum dedim siz ücreti kabul etmeyip şikayette bulunmuşsunuz dediler. Ekip geldi buzdolabını hallettiler, 150 lira verdik gittiler. Ardından fatura gönderildi, 100 TL kesilmiş.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Arçelik Logo Arçelik 17 Kasım 2020 14:25

Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888 www.arcelik.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler