Arçelik Telve Türk Kahve Makinesi

Hamdi Hamdi04 Nisan 2019 12:50

Almış olduğum ürününüz olan telve Türk kahvesi makinesi’nın arızası nedeniyle 07.08.2017'de Bursa - beşevler servisinize götürdüm. Üründe yapılan kontroller sonucu elektronik kart arızası olduğu ve garanti dışı olduğu için 250,00 TL ücreti olduğu bilgisi verildi. Ürünü yaptırmadan teslim aldım. Bende yaptığım görüşme neticesinden yeniden farklı arızalanma durumunu da düşünerek yenisinin alınmasının daha ekonomik olacağı düşüncesiyle gidip 20.08.2017'de 529,00 TL'ye yenisini aldım. Geçen hafta içinde son aldığım üründe de bir önce ki gibi aynı hatayı vermeye başladı. İnternet yaptığım araştırma da bu arızanın sürekli yaşandığı ve servislerin bana yapılan işlemleri yaptığını gördüm.

Fakat yapılan yorumların bazılarında cezve tabanın tam olarak temizlenmesi durumunda bu problemin çözdüğü bilgisini gördüm. (Bunu araştırmadan yeniden servise gitsem yine arıza var şu kadar para denecek ve belki de ben bu işlemi kabul edecektim.) Yazı da belirtilen işlemi yaptığımda makinenin tekrar çalıştığını gördüm ve şu an da aktif olarak çalışıyor.

Bu işlem sonrasında daha önce servise götürdüğüm ve Arçelik servisinin elektronik kart arıza olarak tespit ettiği ve benden 250,00 TL talep ettiği kahve makinesini defodan çıkarttım ve temizliği yapılan cezveler ile denedim. Makine çalışıyor. Daha önce de aynı işlemi Arçelik bulaşık makinesi için yaptılar (Gelen servis yeni ürün fiyatının yarısından fazla fiyat verdi.) ve ben yenisini aldım. Acaba bu bulaşık makinesinde da bu şekilde oldu da ben yenisi mi aldım?

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Arçelik Logo Arçelik 04 Nisan 2019 13:59

Sevgili müşterimiz Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888 / 0850 210 08 88

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler