Arçelik Telve Modeli Kahve Makinesi Köpüksüz Yapıyor

Serpil Serpil26 Şubat 02:40

Maltepe ada modern gereçler bayinizden almış olduğum telve Türk kahve makinesi 2 deneyişimde hala köpüksüz yapıyorken 3 deneyişimde cezveyi makineden alma sesi geldikten sonra alt kısmından duman çıkartıp kahveyi vermedi haznenin kilidi yaklaşık 1 dakika sonrasında açıldıktan sonra kahvenin içindeki bütün suyu buharlaştırmıştı ve dibine yapışmıştı o panikle fotoğraf çekmek aklıma gelmedi. Bayiye denediğim akşam mail atıp üründe problem olduğunu ve iade talep ettiğimi söyledim. Hemen aldıktan bir hafta sonra bayiye götürüp bir de orada anlattım mail vesaire attığımı atılan maili görmemişler servise göndereceklerini söylediler, tamam deyip tekrar iade talebini belirttim. 

Bir hafta sonra döneceklerini söyleyip 1 ay sonra aradık ulaşamadık size deniyor ve üstelik bir de aradığını ispat etmek için telefondan kayıt açıp gösteriliyor. Orada çalışan bayan şahsi numarasından aramış. Açmadığım için tavır görüyoruz bir de kurumsal bi firma özel hatla arıyorken! Ürünü bize teslim ettiler ben ürünün iadesini istediğimi belirttiğim halde ürünü yapıp yollamışlar bir de üstüne iade için tekrar bizim servisle görüşmemiz söyleniyor. Müşteri ilişkileri ile görüştüğümde benim adıma ve numarama daha önce açılan hiçbir kayıt olmadığını söylendi. Bu ürün neye ve kime göre hangi sebeple yapıldı ve neden kayıt açtırılmadı. Servisten arayan beyefendi çok ilgilendi sağ olsun ama üründe bi problem olmadığını bu yüzden iade edemeyeceklerini belirtti. Bende zaten şu an ürünün yapılıp bize geri teslim edildiğini hiç denemeden iade istediğim için tekrardan onlara yönlendirdiklerini söyledim çünkü zaten yapılmış ürünü vermiş oluyoruz. Ama hiçbir kayıt yok yapıldığına dair. Nasıl bi işleyiş sisteminiz var anlayabilmiş değilim. 

Hakem Heyeti'ne başvurup tüm haklarımı arayacağım bir dahada asla ne bayilerden ne de o çok markalaşmış sandığınız Arçelik'ten asla tek bir çöp almayacağım ve çevreme de aldırtmayacağım. Böyle bir zihniyetle çalışan bi sistem ekmek yemeyi hak etmiyor. O makineyi asla kullanmayacağım soğuttunuz öyle ya da böyle uzun yoldan da olsa uğraşıp iade ettireceğim. Sizden kaynaklı ayıplı bi ürünü kullanmak zorunda değilim telafi edeceksiniz!

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Serpil 06 Nisan 00:24

Bugün uzun süre önce teslim aldığım servisten gelmiş sözde yapılmış olan ürününüzü tekrar denedim. Yine aynı problem yıllardır kullandığım bir ürün değil 3 denememde dibini tutturup bayiye götürünce servise yönlendirildik iade talep ettiğim ürünü yapıp verülen ürün için. Servis tarafından su koyduğunuza emin misiniz? Diye bir cümle ile muhatap oldum üründe problem yokmuş o yüzden iade edemeyeceklerini söylediler. Ürğnğ bayi yaptırıp bize verdi iade istediğimi söyledim halde. Bu karantina nedeniyle evden çıkmıyoruz şubatın 22siydi yanılmıyorsam teslim aldık servisten. Hakem Heyeti'ne göndereceğim için denemedim hiç. Az önce tekrar denediğimde sizlerinden görmüş olduğu manzara ile karşı karsıya kaldım. Hadi tekrar savunun ürününüzü, bu işler şikayet maili attıktan sonra arayıp ilgiliymiş gibi davranıp sonradan sonuçsuz bırakmakla olmuyor! 400 TL için insanları bu kadar mağdur etmeniz ne kadar da üzücü. Yazık cidden.

np_image7 Ekli Görsel Var
profile-icon Serpil 06 Nisan 00:14

Bugün uzun süre önce teslim aldığım servisten gelmiş sözde yapılmış olan ürününüzü tekrar denedim. Yine aynı problem yıllardır kullandığım bir ürün değil 3 denememde dibini tutturup bayiye götürünce servise yönlendirildik iade talep ettiğim ürünü yapıp verülen ürün için. Servis tarafından su koyduğunuza emin misiniz? Diye bir cümle ile muhatap oldum üründe problem yokmuş o yüzden iade edemeyeceklerini söylediler. Ürğnğ bayi yaptırıp bize verdi iade istediğimi söyledim halde. Bu karantina nedeniyle evden çıkmıyoruz şubatın 22siydi yanılmıyorsam teslim aldık servisten. Hakem Heyeti'ne göndereceğim için denemedim hiç. Az önce tekrar denediğimde sizlerinden görmüş olduğu manzara ile karşı karsıya kaldım. Hadi tekrar savunun ürününüzü, bu işler şikayet maili attıktan sonra arayıp ilgiliymiş gibi davranıp sonuçlandırmadan olmuyor!

Arçelik Logo Arçelik 26 Şubat 08:09

Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888 www.arcelik.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler