Arçelik Telve Kahve Makinesi Kahveyi Yakıyor!

Celalettin Celalettin29 Mart 2019 10:28

24 Ağustos 2018 tarihinde Media Markt İzmit şubesinden Arçelik Telve marka kahve makinesi satın aldım. Problem aldıktan 2 ay sonra başladı ve bugüne kadar makinemi kullanamadım. Hikayesi enteresan: ilk servise aldıktan 2 ay sonra yolladım. Media Markt üzerinden yaptım işlemi. Makinem 2 hafta sonra bana tamir edildi denilerek teslim edildi. Fakat bir servis formu yoktu ekte. Ne yapıldı? Ne tamir edildi? Belirsiz. Ben makineyi eve götürdüm. Aynı problem. Kahveyi yakmakla kalmıyor. Her yeri duman altı yapıyor. Oysa bu makinenin bir önceki versiyonunu kullandım. Kahve yanınca kırmızı ışık yakıp duruyordu (hala daha kullanmaya devam ediyorum. 5 yıl oldu. Her 2 kahveden 1'ini yakıyor ama ortalığı duman etmeden hemen alarm verip duruyor).

Ben de 2. kere servise yolladım makineyi. 2 hafta bekledim, geldi. Servis fişi yok. Ne yapıldı belli değil. Soruyorum Media Markt'a Arçelik böyle diyorlar. Aldım. Denedim. Yine aynı sonuç. 13.12.2018'de tekrar servise yolladım. Bu sefer ayrıca Arçelik servisini de aradım. İzmit servisinden bir bayan çıktı. İletişim iyi. Benim makinem var sizde diyorum. Bulamıyorlar. Media Markt üzerinden geldi diyorum. Telefon numarası falan. Sonuç yok. Neyse WhatsApp'tan makinenin servis öncesi resmini çekmiştim seri numarasını bulup yolladım vs. bir şekilde buldular. Bana diyorlar ki makine sağlam bütün testleri geçti. Ben evde kullanıyorum diyorum, problemi tarif ediyorum. Hayır olmaz bizim testlerimiz onaylıyor diyorlar.

En sonunda bana kahvenizi alın ve gelin dediler. İşte olay burada koptu. Dedim Kurukahveci Mehmet Efendi alın deneyin ben hep onu kullanıyorum. Neden ben servise geleceğim. Ürün sizin ürününüz. Servis sizin servisiniz. Ayrıca problem makinenin kahveyi yakınca durmaması. Bir türlü ikna edemiyorum. Aslında müşteri olan benim. Yine ben uğraşıyorum. Sonunda vazgeçtim. Zaten 21 iş gününü de aşmıştı süre. Ocak 2019 da Tüketici Mahkemesi'ne gittim. Şimdilik bekliyorum. 3 ay daha beklerim herhalde. Süpersin Arçelik, tesis olarak, teknoloji olarak büyük fakat hala tüccar mantığı ile çalışan kurumsallıktan uzak bir firma olduğun için.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Arçelik Logo Arçelik 29 Mart 2019 18:39

Sevgili müşterimiz Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888 / 0850 210 08 88 www.arcelik.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler