Arçelik ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Duygu'nun şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
1 Destekçi

Arçelik Telve Kahve Makinesi

788görüntüleme
Duygu
Duygu 30 Kasım 2020 20:27
ÇözüldüÇözüldü
Duygu'nun Teşekkür Mesajı
“Buraya yazdıktan hemen sonra arandım. Oldukça ilgili davrandılar ve iademi kabul edip mağduriyetimi giderdiler. Güven tazelediler açıkçası. Bu konuyla ilgilenen ve yardımcı olmaya çalışan tüm Arçelik çalışanlarına teşekkür ederim.”

Cuma günü İstanbul Optimumdaki Arçelik mağazasından almış olduğum kahve makinesinden hiç memnun değilim. Asla doğru düzgün bir kahve pişirmiyor. 1400 TL vererek aldığım makineden acı ve köpüksüz kahve içiyoruz. Acı diyorsam bayağı bildiğiniz yakıyor kahveyi. Kavrulmuş kahve oluyor size çiftekavrulmuş. Müşteri hizmetlerine iade etmek istediğimi söylüyorum servise yönlendirelim diyor. Servis arıyor bizi ilgilendirmez mağazayı arayın diyor. Mağazayı arıyorum iade almamak için bin dereden su getiriyor. Evimdeki bütün beyaz eşyalar Arçelik marka ama ilk kez böyle bir sorun yaşıyorum ve gördüm ki Arçelik'e güven olmazmış. Para kolay kazanılmıyor, 100-200 TL değil 1400 TL den bahsediyoruz. Bu problemin en kısa sürede çözülmesini ve paramın iade edilmesini istiyorum. Ayrıca yarından itibaren bu şikayeti ulaşabildiğim bütün sosyal platformlarda paylaşmayı planlıyorum.

Arçelik Logo
Arçelik01 Aralık 2020 09:10

Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888 www.arcelik.com.tr

Duygu
Duygu11 Aralık 2020 20:59

Buraya yazdıktan hemen sonra arandım. Oldukça ilgili davrandılar ve iademi kabul edip mağduriyetimi giderdiler. Güven tazelediler açıkçası. Bu konuyla ilgilenen ve yardımcı olmaya çalışan tüm Arçelik çalışanlarına teşekkür ederim.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler