Arçelik Telle Kahve Makinesi

Yılmaz Yılmaz09 Ekim 2019 15:03

15 ay önce Arçelik kahve makinesi satın aldım. Senesi dolmadan bozuldu. Tamir edilmesi için servise verdim. Servis yapıldı diye bana teslim etti fakat kahve makinesinin cezvesinin sızdırmazlık contasını bozdukları için makineyi deneyemedik. Tamir etmek için bir daha gelip aldılar. Bu defa gelen makine ile benim teslim ettiğim makine arasında dış kapı hariç hiçbir benzerlik yoktu. Ürünümün yenisi ile değiştirilmesi için 1,5 ay önce yine Arçelik bayisine verdim.

Bana servis durumu inceleyip dönüş yapacaklarını be durumla ilgileneceklerini söylediler. Beni hiç kimse aramadı be sormadı. Bunun üzerine ben 4-5 kere Arçelik çağrı merkezini aradım. Onlarda aynı şeyi söylediler. Hemen ilgileneceklerine şöyledir. Servisindeki arkadaşlarının durumu inceleyip beni arayacağını şöyledir. Fakat hiç kimse aramadı ve sormadı. Bugün aynı ürünü teslim ettiler. Arçelik’te durum işler acısı. Ne servisinde iş var ne de çağrı merkezinden. Hepsi sadece oyalama üzerine kurulmuş konuşma yapıp. Sonra ilgilenmiyorlar.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Arçelik Logo Arçelik 09 Ekim 2019 19:20

Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected].com.tr kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler