09 Ekim
#12754597

Arçelik Telle Kahve Makinesi

15 ay önce Arçelik kahve makinesi satın aldım. Senesi dolmadan bozuldu. Tamir edilmesi için servise verdim. Servis yapıldı diye bana teslim etti fakat kahve makinesinin cezvesinin sızdırmazlık contasını bozdukları için makineyi deneyemedik. Tamir etmek için bir daha gelip aldılar. Bu defa gelen makine ile benim teslim ettiğim makine arasında dış kapı hariç hiçbir benzerlik yoktu. Ürünümün yenisi ile değiştirilmesi için 1,5 ay önce yine Arçelik bayisine verdim.


Bana servis durumu inceleyip dönüş yapacaklarını be durumla ilgileneceklerini söylediler. Beni hiç kimse aramadı be sormadı. Bunun üzerine ben 4-5 kere Arçelik çağrı merkezini aradım. Onlarda aynı şeyi söylediler. Hemen ilgileneceklerine şöyledir. Servisindeki arkadaşlarının durumu inceleyip beni arayacağını şöyledir. Fakat hiç kimse aramadı ve sormadı. Bugün aynı ürünü teslim ettiler. Arçelik’te durum işler acısı. Ne servisinde iş var ne de çağrı merkezinden. Hepsi sadece oyalama üzerine kurulmuş konuşma yapıp. Sonra ilgilenmiyorlar.

Yılmaz Yılmaz 1.400 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Arçelik Temsilcisi09 Ekim

    Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

Ziyaretçi Yorumları