Toplam çözüm sayısı
..
Arçelik ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi
  4 Yorum

Arçelik Tamir Edilmeyen Ütü

3.423görüntüleme
Meva
Meva 17 Ekim 2020 14:02

Arçelik'ten 3 buçuk yıl önce K4514 kazanlı ütü aldım. Ütünün buhar aksanında sıkıntı olunca yetkili servise bıraktım ancak servis ütünün yedek parçasının üretilmediğini, bu sebeple tamirat olamayacağını söyledi. Değişim istedim, ona da yetkili servis onay vermedi. Hala satışta olan bir ütünün parçası nasıl olmaz diye defalarca müşteri hizmetlerini aradım, genel müdürlükle görüştüm, ancak firmanın tek yaptığı beni yine yetkili servise yönlendirmek oldu. Halbuki yetkili servis sorunumu çözmüyor. Arçelik 3 buçuk yıl kullandığım ütüyü kaldırıp çöpe atmamı istiyor. Tam 4 aydır uğraşıyorum sonuç alamıyorum. Bu konunun peşini bırakmayacağım, hakkımı mahkemede arayacağım. Firmanın buraya yazacağı klasik, kopyala yapıştır cevaplarıyla işim yok.

Gelişme
Gelişme

23 Kasım 2020 15:05

6 aydır devam eden şikayetim hala sonuçlanmadı. En son buraya yazdığım şikayet üzerine genel müdürlükten arandım ve en kısa sürede cevap alacağım bilgisine ulaştım; ancak onun da üzerinden 4 gün geçmesine rağmen yine kimse beni aramadı. Zaten her defasında da aynı şekilde telefon kapatıldı ve bu şekilde 6 ay geçti. Ütümün 2017 yılına ait belgesi var ve Arçelik'in 7 yıl içinde tamirata ücreti dahilinde de olsa çözüm bulunması kuralı var. Hakkımı mahkemede arayacağım artık, o zaman herhalde muhatap alınırım. Her defasında biz size dönüş yapacağız laflarından sıkıldım, bunlar oyalama politikası. Bir ütü tamiratını yapamayan Arçelik'ten bundan sonra da hiçbir şekilde alışveriş yapmayacağım. Zaten geçenlerde yenilediğimiz çamaşır makinesi de artık Arçelik değil! Bu yaşadığım sıkıntıyı da bundan sonra her platformda bahsetmekten üşenmeyeceğim.

19 Kasım 2020 09:42

Yaklaşık 6 aydır bozulan ütümü tamir ettirmeye çalışıyorum ama servisim ütünün üretiminin olmadığını, dolayısıyla parçasının bulunmadığını söyleyerek her defasında beni geri çeviriyor. Ütü K4514, şu an Arçelik bayilerinde satışı devam eden bir ütü, garantisi biteli 1 yıl oldu, servis benden ütüyü çöpe atmamı istiyor, 6 aydır da müşteri hizmetleri beni fazlasıyla size geri dönüş yapılacak diyerek oyalıyor. En son biraz önce müşteri hizmetlerini aradım tekrar, dönüş bekliyorum dedim ama aldığım cevap işleminiz kapatılmış oldu. Hangi sorunu çözdüler de işlemi kapattılar bilemiyorum. Ütümün parçasının temin edilerek tamirini olmuyorsa fiyat teklifi verilerek değişimini talep ediyorum. Daha fazla beklemeyeceğimi de buradan bildiriyorum, ütünün halen satışta olduğunu ispatlayarak hakkımı Tüketici Hakları aracılığıyla aramaya başlayacağım. Yetkili servisle artık muhatap olmuyorum, müşteri hizmetleri de zaten sadece oyalama politikasında.

09 Kasım 2020 16:16

Yaklaşık 6 aydır Arçelik marka kazanlı ütümü tamir ettirmeye çalışıyorum ama sonuç alamıyorum. En son 1 ay önce Genel Müdürlük farklı bir yetkili servis yönlendireceğini söyledi ama ne servis yönlendirildi ne de bilgi verildi. Benim götürdüğüm yetkili servis ütümün şikayetini gidermiyor, değişim de yapmıyor. Genel Müdürlük, işlem yapılması için servisten onay alınmalı diyor. Arçelik,3 yıllık ütümün çöpe atılmasını istiyor!

Arçelik Logo
Arçelik17 Ekim 2020 15:24

Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888 www.arcelik.com.tr

  • profile
1 Destekçi
  4 Yorum

4 Yorum

Meltem
Meltem21 Ekim 2020 15:46
 

Merhabalar, aynı ütü ve aynı konu. Geçen hafta bana da aynısı söylendi. Konu ile ilgili bir gelişme var mı?

Meva
Meva21 Ekim 2020 20:20
 

Maalesef, müşteri hizmetlerini aramaktan yoruldum. En don başka bir servis baksın denişdi, güya yönlendirme yapılacaktı, hala bekliyorum. 4 aylık ütüyü çöpe atmamı bekliyorlar ama işin peşini bırakmayacağım.

Meva
Meva25 Kasım 2020 19:17
 

Meltem Hanım, bugün onaylanan işlemimde ütünün değişimi kabul edildi, 200 TL fark ödeyerek değişim yapılacak. Arçelik firmasının ücreti dahilinde de olsa 7 yıl boyunca ürünlerini tamir etme, tamir olmuyorsa değişim yapma kuralı varmış.

 1
Meva
Meva25 Kasım 2020 19:17
 

Bir mail adresi bırakırsanız detayları anlatırım size.

 1
Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler