Arçelik Süpürge Borusu Bozuldu

Pınar Pınar21 Mayıs 13:11

Arçelik'ten 2019 ağustos ayında aldığım s 4240 a modelli süpürgemin bir yılı dolmadan teleskobik borusu bozuldu. Arçelik'e ulaşıp durumu bildirdiğimde garanti kapsamına borunun girmediğini söylediler. Zannedersem garanti dedikleri şey sadece motoru kapsayan var demek için yazılmış bir kağıt. Bunu geçiyorum. Borunun siparişini vereceklerini ama ücretli olduğunu söylediler. Tamam dedim alacağım. Boru geldiğinde siz gelirseniz para ödemezsiniz ama biz getirirsek ondan da para alacağız dendi. Buna da tamam deyip gittim teslim aldım ödememi yaptım. Ortalıkta salgın olduğu için eve girmeden boruyu da dezenfekte edip paleti attım. Kimse bana eğer boru uygun değilse poşetsiz iade edemezsiniz demedi. 

Borunun uygun olmadığını görünce tekrar aradım. Sorun değil bu bilgiler bizde mevcut dediler. Bugün aradıklarında ise poşetsiz alamayız iadenizi tekrar bir boru parasını ödemeniz lazım diyorlar. Bu büyük saygısızlık. Böyle bir dönemde yapılacak hiç değil. Müşteriler teknik servis mi zengin ediyor anlamıyorum bu nasıl bir zihniyet. Gurur duyulan yerli üretim bu mu? Eğer öyleyse ben Arçelik'i destekleyecek zenginlikte değilim. Çok pişmanım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Arçelik Logo Arçelik 21 Mayıs 22:14

Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888 www.arcelik.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler