sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Arçelik Sıfır Üründe Boya Defosu Var

Yahya Yahya22 Mayıs 2019 14:12

Geçen Hafta sonu Arçelik'in bünyesinde üretimi yapılan Grundig marka 7610 model bir Türk kahve makinesi aldım. Ürün sıfır kutusunda korunaklı hasarsız bir şekilde satıcı tarafından teslim edildi. Birkaç gün sonra ürünü kullanmaya karar verdiğimizde üründe üretim kaynaklı boya defosu olduğunu gözlemledim. Kullanılmamış olduğu halde üründe kısmi boya hataları ve cezve alt kısmında birçok çizikler mevcuttu. Ürün kutusunu çıkardığımızdan dolayı ürünü satıcıya gönderemedim. Zaten satıcıdan yana bir sorun yok çünkü ürün koruyucu etiketi açılmamış korunaklı nakliye hasarsız teslim edildi. Tamamen üretim kaynaklı fabrikasyon bir boya hatası olduğu aşikar. Yetkililer ürünü alıp incelemeye bile zahmet göstermeden değişim isteğimi kabul etmediler. Kullanılmamış sıfır bir üründe tamirat yapmaya kalkışıyorlar.

Kutusu olmadığı için değişim yapılmıyormuş sizin Arçelik olarak ürünün kutusuna mı ihtiyacınız var bu ürünü siz üretiyorsunuz ya. Kısaca Arçelik üretmiş olduğu defolu ürünün arkasında durmuyor satış sonrası müşteriyi tanımıyor. Ayıptır ya bahaneye bakınız neymiş kutusu yokmuş koskoca fabrika şu ürüne kutumu bulamıyor. Zaten kutusu olsa satıcıya gönderirdim. Arçelik olarak böyle mantıksız bir bahane sunulması dahi iyi niyet göstergesi olmadığını gösteriyor. Bu tür inandırıcılığı akli izahı olmayan bahanelerle markanızı basitleştiriyorsunuz.

Ben kutusundan çıkardığım bir üründe boya defosu görüyorsam bu elbette sizin üretim hatanızdır. Resmen bile bile mağdur edip hiçbir şey yok gibi davranıyorlar. Davranın bakalım bu şikayetleri okuyanlar elbette bu yazılanları dikkate alacaktır ki gerçekten burada ki şikayetleri binlerce kişi okuyor ve çok etkili. Tüketici Hakem Heyeti'ne durumu bildiriyorum. Onlar hakkınızda iyi karar verecektir. Merak etmeyin. Piyasada birçok iyi üretim yapan marka var gidin onlardan alınız ürünleri. Arçelik tek yerel ve tekel bir marka olmadığını bilsin.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Yahya 28 Mayıs 2019 14:09

Hala ürünüm teslim edilmedi. Kim iletişime geçti acaba. Haber verilmeden eve gelinmiş. Sonra evde yoktunuz diyorsunuz çok ilginç gerçekten. Bir müşteri temsilcisi artık arasın

Arçelik Logo Arçelik 22 Mayıs 2019 19:04

Sevgili müşterimiz Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler