Arçelik Set Üstü Ocak Hakkında

Fatma Fatma29 Mayıs 12:16

Ekim ayında set üstü ocak fırın, çamaşır makinesi ve buzdolabı olarak eşyalarımızın kurulumu yapıldı. Set üstünün arka yan tarafında küçük bir kırık olup Ekim ya da Kasım ayında fark ederek müşteri hizmetlerinizi arayıp bilgi verdim. O günlerde cenazemiz oldu ve bu olayı tekrar gündeme getiremedim. 27 Mart'ta tekrar müşteri hizmetlerini arayarak ( Kayıt no.: 64019483 z** Hanım. ) bilgi vererek, bu defa da virüs sebebi ile su an yetkili servisinizi eve davet edemeyeceğimi ama virüs sonrasında değişimin olması gerektiğini bilgisini verdim.

Sizlerin de bildiği üzere virüs hayatımızda uzun bir süre olacağını, bununla yasama ve dünya platformu değişime gitme sebebi ile aramaya karar verdim. 27.05.2020 de tekrar müşteri hizmetlerinizden kayıt oluşturdum. Aynı gün Yavuztürk Mah. Teknik servis gelerek fotoğraf çekti ve gönderdi. 28 'inde teknik servis arayarak değişimin değil müşteri memnuniyeti için ürün üzeri değişeceğini, ilerleyen saatlerde bununda kabul olmadığını, ücretin müşteriye ait olma şartı ile değişimin yapılacağı bilgisi verildi.

Öncelikle, fabrikadan evime hatalı gelen bir ürün nasıl müşteriye ait oluyor? Ya da cam olan bir set üstü madem kullanıcı hatası neden garantisi olmuyor ve kırılmama özellikli değil de kalitesiz her an kırılabilir özellikte üretiliyor? Kullanıcı hatası olmayan ürün sebebi ile neden kullanıcı mağdur ediliyor?

Konu ile ilgili kamu iletişim araçları ile suç duyurunda bulunacağımı ve köşe yazarları ile de Arçelik hizmetini gündeme getireceğimi de ilerleyen günlerde göreceğiz

Bu ayıplı ürünün asla ve asla kabul etmeyeceğimi acil değişimin olması gerektiğini tarafınıza bildiriyorum. 

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Arçelik Logo Arçelik 29 Mayıs 17:55

Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888 www.arcelik.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler