sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Arçelik Servisin Art Niyetli Olması

Serdar Serdar27 Mayıs 22:55

Evimizde yıllarca Arçelik ürünleri kullanmaktayız. Buzdolabımız 3-4 yıl önce garanti kapsamında motor değişimi yapıldı. Son 1 senedir dolap içine su vermekteydi, garantisi biten dolabımıza özellikle fazla ücret ödü.

Ödeyerek Genel merkezin yönlendirmesiyle Sarıgüllük yetkili servisi kontrole geldi.  Gelen servis incelediğinde bu motorun küçük olduğunu ve cihaza yanlış motor takıldığını, bu nedenle bu sorun olacağını dile getirdi. Bizde cihazın motorunun yetkili servis tarafından değiştirildiğini dile getirdiğimizde hemen afallayarak konuyu değiştirip siz bunu değiştirin şansı olmayan müşterilerdensiniz galiba denilerek  kaba bir şekilde cevap verildi.

Ayrıca biz motorun Gaziantep Sarıgüllük servisi değiştirdiğini söylediğimizde Gaziantep Sarıgüllük servisi olmalarına rağmen Sarıgüllük servisi kapandığını ve Binevler servisi olduklarını söyleyip hiçbir onarım yapmadan tüm ukalalıklarla 55 lira servis ücreti alıp evden ayrıldılar. Ben yetkili servis harici hiçbir kimseye cihazımı kontrol ettirmedim. Garantili bir cihazın zaten garanti harici neden lem yaptırayım?

Eğer bu kadar kurumsal Koç Holding bünyesinde bir şirketse Arçelik bu işin peşine düşer, gelir kontrol eder cihazı ve yıllar önce takılan motor olduğunu ve cihaza uygun olmayan yedek parçanın takıldığı tespit ettirilip doğrusu ile düzelttirebilmeli, yoksa da rezaletten başka bir şey değil. Sonraki aşamada Hakem Heyeti ve çeşitli sosyal ve reklam platformlarında yapılan art niyeti ve yaşanan mağduriyeti dile getireceğim. İnşallah sorunumuz en kısa sürede çözüme kavuşturulur.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Serdar 02 Haziran 10:56

Hala çözüm sunulamadı. Dönüş bekliyorum.

Arçelik Logo Arçelik 28 Mayıs 09:55

Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888 www.arcelik.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler