06 Eylül 2019
#12557945

Arçelik Servisi İş Takibini Kötü Yapıyor

Arçelik servisinden genel merkezinden şikayetçiyim. Arçelik buzdolabımızın kapağındaki deformasyonlar nedeniyle garanti kapsamında Arçelik servisi 16 Temmuz'da! gelip inceleme yaptı. On gün boyunca net bir şey söylemediler. Her defasında biz arayıp bilgi talep ettik. Sonunda değişim olacağını söylediler.


Yaklaşık bir buçuk ay olmasına rağmen hala buzdolabımızın değişimi gerçekleşmedi. Şu an Servis telefonlarımızı açmıyor. Muhatap bulmakta zorlanıyoruz. Arçelik ile ilgili kötü deneyimimizi Twitter 'a da yazacağım. Ne zaman çözecekler merak içerisindeyim. 16 Temmuz'dan 7 Eylül'e kadar sorun hala sorun!

Metehan Metehan 1.356 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Arçelik Temsilcisi07 Eylül 2019

    Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

Ziyaretçi Yorumları