Arçelik Servis Randevu Verip Gelmedi

Selin Selin1 hafta önce

21 Mayıs tarihinde 444 ***88 üzerinden buzdolabımız bozulduğu için 22 Mayıs 15:00-17:00 arasına verilen randevuya onay mesajı atıp kimseyi göndermediler. Kendilerine durumun aciliyetini bildirmemize rağmen çağrı merkezinden aldığımız tek cevap "yetkililere bildiriyoruz" oldu. Bu akşam sokağa çıkma yasağı başlayacak ve bu havada Mersin gibi bir şehirde buzdolapsız hapsolacağız eve. Madem bu kadar meşgulsünüz ya fazladan eleman alın e ya da böyle randevu verip insanları zor durumda bırakmayın. Resmi Arçelik servisine de güvenemeyeceğimizi bilseydik başka bir servisi arardık. Hem geleceğiz deyip gelmeyip böyle zor bir dönemde bizi çok kötü bir durumda bıraktınız.

Cevaplar

Arçelik Logo Arçelik 1 hafta önce

Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888 www.arcelik.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Aylin 1 hafta önce  

    Bu mail adresine boşuna mail atmayın benim buzdolabı 14 mayıstan beri bozuk ve halen bugün oldu tamir edilemedi ve emanet buzdolabı verilmedi. Mail adresine 20 mayıstan beri şikayet yazıyorum ama kimse ilgilenmiyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler