09 Eylül
#12576040

Arçelik Servis Müracaat Şeklinin Değişmesi

Sayın Arçelik firması satış sorumluları, sayın servis sorumluları,
müşteri memnuniyetini önde tutan, servisi çabuk yapan markalar artık daha çok tercih ediliyor. Bu bağlamdan Arçelik marka çamaşır makinemin çok basit bir arızası için servisi aradığımda sistemin değiştiğini ve biz emeklilere eziyet olacak şekilde yeni bir uygulama başlatıldığını öğrendim. Tüm elektrikli aletlerim Arçelik marka. Birisi bana bu yeni uygulamanın nedenini anlatıp ikna etsinler. Eskiden gemlikte iki servis vardı, birisini telefonla aradığımda en geç bir saat içinde geliyorlardı. Önce nedenini hala anlamadığım bir nedendenle servisleri birleştirip tek servise indirdiniz. Bir serviste olsa beş serviste olsa sizin kazancınız aynı. Aylık bin servis varsa ikiye bölünüyordu, şimdi ise yine bin servis tek firmada bulunuyor. Geçenlerde derin dondurucu aldım. Bana başka bir marka önerdikleri halde ben Arçelik'i tercih ettim. Lütfen müşterilerinizi tercihini değiştirme zorunda bırakmayın. Acaba ahbap çavuş ilişkisi ile birilerine para kazandırmak için mi böyle bir program yapıldı? Bu şikayetimi tüketici haklarını koruma derneğinede yapacağım. Ayrıca Bursa'DA olay gazetesine ve olay TV şikayet hattınada ileteceğim. Yanlışta dönecek aklı selim tecrübeli eski yöneticilerin uygulamayı kaldıracaklarını umuyorum. Bu arada aynı gün servis gelmiyeceğini ertesi güne kaldığını bilgilerinize arz ederim.

Yaşar Yaşar 907 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Yaşar13 Eylül

    Sayın Arçelik yetkilileri ben müşteri temsilcisinden değil genel müdürlükten yetkili birisinden şikayetimin dikkate alındığını duymak istiyordum. Olmadı. Salı günü servis müracaatıma rağmen hala çamaşır makinem arızalı. Ufacık plastiğe dünya para alacaksınız üstelik bir de servis ücreti tahakkuk ettireceksiniz ama hizmeti canınız istediği zaman yerine getireceksiniz. Yok öyle bir dünya. İki nesildir Arçelik mamulleri kullanan bir şahıs olarak size şunu belirteyimki bundan sonra ne çocuklarım, ne torunlarım ne de ondan sonrakiler Arçelik ürünleri kullanmayacaklar, zaten müşterilerinizi düşünüp sağlam ürünler üretseydiniz, hızlı ve ucuz servis verseydiniz bu kadar çok marka Türkiye'de olmazdı. Instagram'daki reklamınızın altında bir tane Arçelik'i övücü yorum yok. Yukarıdakiler hiçmi görmüyorsunuz? Servis adedini çoğaltınız, direk servise müracaatımızın önünü açınız, servisi alabilmemize yardımcı olmayıhızlandırınız, parça fiyatlarını ucuzlatınız. Atmış milyon kişinin açlık sınırının altında ücret kazanıp yaşam savaşı verdiği ülkemizde biraz nefes almamıza yardımcı olmayı düşünüyormusunuz?

  • Arçelik Temsilcisi10 Eylül

    Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

Ziyaretçi Yorumları