Arçelik Servis Kurulumu Eksik Kaldı.

Furkan Furkan18 Eylül 09:20

TV, buzdolabı, Çamaşır makinesi kurulumu yapmak üzere evime servis geldiğinde TV yi ne tarafa kurulum sağlanması hususunda kararsız kaldığım için duvara monte ettirmedim. Gün içinde servis gittikten sonra karar verip servisi aradığımda monte etme ücreti talep tarafımdan talep edildi. Durum ile ilgili yapılan hatanın düzeltilmesi ve tarafıma dönüş yapılmasını bekliyorum. Acilen!

Gelişme :

3 hafta önce

4440888 müşteri temsilcisi ile görüştüğümde Trabzon ili Vakfıkebir ilçesinde bulunan Arçelik yetkili servisi tarafından aranacağım ve randevu oluşturulacağı tarafıma bildiriliyor. Vakfıkebir Arçelik yetkili servisi bir haftadır arayıp randevu oluşturmuyor. Öncesinde de oluşturdukları randevundan ücret talep edip randevuya gelmediler! (4440888 de müşteri temsilcisi ücret talep edilemez demesine rağmen) bu yapılan terbiyesizlik Arçelik yetkili servisi denilen bir noktaya yakışıyor mu acaba? 1 haftayı aşkın süredir sıkıntım çözülmedi. Çözülmesi için ise bir çaba yok!

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Furkan 3 hafta önce

Alo

profile-icon Furkan 1 ay önce

Sorun çözüme kavuşturulmadi. Hala bekliyorum.

Arçelik Logo Arçelik 18 Eylül 09:35

Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888 www.arcelik.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler