01 Kasım 2018
#11096851

Arçelik Servis Ağı Yaygın Değilmiş!

Arçelik bir Türk markası ve yaygın servis ağı olduğu için yeni açılan otelimizdeki bütün beyaz eşyaları ve elektronik cihazları Arçelik'ten aldık. 22'şer adet klima, TV, bulaşık makinesi ve buzdolabı ama maalesef iki ay dahi geçmeden aldığımız ürünler arızaya geçmeye başladı. Arıza için Arçelik çağrı merkezini aradığımızda her seferinde karşımıza Arçelik'in nasıl bir sistemle çalıştığından dahi haberi olmayan Arçelik çağrı merkezi çalışanları çıktı. Bize en yakın servisi yönlendirdiler, en yakın servis iki gün sonra geldi ve yeni ürünler olduğu için dokunamayacaklarını söylediler.


Tekrar Arçelik çağrı merkezini aradık, bizim montajı kim yaptıysa onu gönderin dedik. Tamam efendim dediler, hemen nöbetçi ekiplerimizi yolluyoruz gün içinde orada olacak dediler. Kimse gelmediği gibi kimse aramadı da. Ertesi gün arandım ve tekrar en yakın servisin gönderileceği söylendi. Telefondaki arkadaşa gelen servislerin müdahale edemediğini bin bir zorlukla anlattım. En sonunda klimaların Halkalı servis tarafından takıldığını ve onların gelmesi gerektiği konusunda anlaşabildik. Şişli'de bulunan bir otele Halkalı'dan servis yönlendirilmesi ayrı bir muamma.


Halkalı servisi aradım, yoğun olduklarını ve ancak 48 saat sonra gelebileceklerini telefonda bildirdiler. Odada müşteri olduğunu ve acil olarak ihtiyacımız olduğunu söyledim. Bizi ilgilendirmez iş planımız dolu dediler.


Tekrar müşteri hizmetlerini aradım, aramızda geçen görüşmeyi aktardım. Servis programları dolu olduğu takdirde müdahale imkanlarının olmadığını söylediler.
15 dakika sonra hiçbir şekilde gelemeyeceğini ifade eden Halkalı servis yetkilisi, tekrar arayarak bugün içinde servise geleceklerini bildirdi. Ben dahil pek çok kimse de olan Arçelik servis ağı yaygın, o yüzden onları tercih edelim şeklindeki şehir efsanesinin boş olduğunu maalesef yaşayarak öğrendim.

Seçkin Seçkin 4.111 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Arçelik Temsilcisi01 Kasım 2018

    Sevgili müşterimiz Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888 / 0850 210 08 88 www.arcelik.com.tr

Ziyaretçi Yorumları