16 Eylül
#12610522

Arçelik  Semaver Musluğundan Su Akıtıyor!

Arçelik'ten 2016 yılında k 3285 in model Arçelik semaver aldık. Semaver musluk kısmından akıtmaya başladı. Teknik servise gittik. Arçelik'in garanti süresi içinde fatura ile semaver değişimi yaptığını belirtti. Musluk değiştiremiyorlarmış.


Ürün şu an garanti süresi içinde bulunmuyor. Bir musluk için de semaveri çöpe atmak hiç anlamlı değil. Arçelik, alınanı 3 yıl olmuş bir ürünün yedek parçasını bulundurmak zorunda. Arçelik Müşteri hizmetlerini aradım, sadece teknik servise yönlendirdiler ve yine bir sonuç alamadık. Arçelik'in en kısa sürede musluk değişimini yapmasını ve konuya çözüm bulmasını talep ediyoruz.

Ayla Ayla 2.533 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Arçelik Temsilcisi16 Eylül

    Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

Ziyaretçi Yorumları