3 g
Yorum Yap
#11856093

Arçelik Sebil Bozuldu!

Almış olduğum sebil bozuldu. Garantisi dışında parça temini sağlaması gereken Arçelik parça olmadığını değişim yapılacağını söyledi ama fatura istedi. 5 yıl önce aldığım ürünün faturasını bana buldurdular, sanki mecburum gibi. Şikayet birimi kurmuşlar başvurdum mail attım geri dahi dönmediler. Tüm ürünleri Arçelik Beko kullanan bir tüketici olarak, bu markaların isimlerinin böyle anılması çok rahatsız etti.

Gökhan Gökhan 398 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Gökhan2 g

    Arçelik'ten aldığım su sebilinin soğutması 4 yıl sonra bozuldu. Parça temini yapamayan firmanız bana yeni sebili 580 TL gibi fahiş bir fiyattan değişim yapacağını söylüyor ürüne servis hizmeti sağlayamamış durumdasınız. Koca firmanın geldiği noktaya yazık.

  • Arçelik Temsilcisi3 g

    Sevgili müşterimiz Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888 / 0850 210 08 88

Ziyaretçi Yorumları