06 Eylül
#12558961

Arçelik Pazarlamadan Şikayetçiyim

10.08.2019 Cumartesi günü evime buzdolabındaki karlanmadan dolayı gelen teknik servisi çağırdık (mahfesığmaz servis) dolaba bir bakmayla dolabın arka panelinde %90 çatlama olduğunu söyledi 50 TL aldı gitti. 20.08.2019 da tekrar gelen teknik servis (mahfesığmaz servis) arkasını açıp panelde çatlama olduğunu dolabın değişimini istediler dolabımın garantisi bittiği için birebir değişim olmayacağını belirli bir ücret karşılığında değişeceğini söylediler mahfesığmaz servisine tekrar uğrayıp istediğim dolabın kodunun olduğu fotoğrafı S**** hanıma gösterdim bu ürün için teklif istiyorum size mesaj ile gelecek kabul ederseniz ödemesi yaparsanız 10 güne geleceğini söyledi.


Teklif geldi ödemeyi tek çekim kredi kartımla yaptım fakat 1 hafta sonra evime farklı biz buzdolabı geldi 560 litre olan istediğim dolap 720 litre olan 283720 el dı zorla tekrar aldılar bu seferde yeni dolaba 1250 TL Artı Para istediler 3665 TL ödeyeceğim evdeki dolabımı vereceğim vs. Tamamen satış stratejisi uygulamakta Arçelik firması kelime oyunları yapıp insan kandırmaktadırlar istediğin dolap deyip getirip eve ambalajını açıp bu artık sizin diyorlar ben fark vermek istemediğimi ilettim ya bu istediğim dolabı yollayın ya da paramı iade edin dediğim halde tam 20 gündür bir cevap alamıyorum.


Her arayışımda farklı biri çıkıyor ve konuyla ilgili bilgim yok diyorlar biz size döneceğiz deyip kapatıyorlar arama sayısını unuttum artık bu olay bu hafta çözülmez ise yasal yollara başvuracağım Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuracağım sosyal medyada sürekli yazacağım telefon numaram burada var lütfen yetkili bu işle birebir ilgilenen birinden geri dönüş bekliyorum.

Çağlar Çağlar 7.865 Okunma 1
Yorum Yap

Cevaplar

  • Arçelik Temsilcisi07 Eylül

    Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

Ziyaretçi Yorumları