07 Aralık 2019
#13154105

Arçelik Para İadesi Yapmadı!

İnternet ten 16.11 2019 'da Arçelik 505570 Eb buzdolabı aldım 20.11.2019 buzdolabı tarafıma teslim edildi. Ama buzdolabında değişik bir ses vardı. Servisi arayarak gelip bakmalarını talep ettim. Servis 22.11.2019 gelip bakarak motorunda arızalı cıktı.


Bunun üzerine cıktı iade talep ettim oturduğum şehirden bir Arçelik bayisinden buzdolabı alacağımı söyledim 25.11.2019 da servisten arandım IBAN numaram alındı Ve en kısa sürede buzdolabının alınacağı söylendi defalarca Arçelik müşteri hizmetlerini arayarak buzdolabının alınması için çaba sarf ettim
Bu arada Edirne merkezden yeni buzdolabı mı evime kurulumunu yaptırdım.


Arçelik müşteri hizmetlerine internet ten aldığım arızalı buzdolabının çok acil iadesini tarafıma yapılması gerektiğini o iade yapıldıktan sonra yeni aldığım dolaba ödeme yapacağım defalarca telefonda söyledim.


Kredi kartım ayın 10-11' nde kesim tarihi bu tarihten önce bu ödeme gelirse aldığım buzdolabına aktaracağımı yoksa iki buzdolabı ödemesi yapmak zorunda kaldığımı telefonda müşteri hizmetlerini siz deyin 10 ben diyeyim 15 defa izah ettim bu kadar yavaş çalışılmaz ki anlamadım gitti mağduriyetimin acilen giderilmesini talep ediyorum.


Aldığım buzdolabının para iadesini hesabıma yatırılmasını istiyorum. Buzdolabım bozulduğunda Arçelik'i seçmemin tek bir nedeni vardı. Servis ağının çok olması ve yılların markası olması içindi. Ama çok pişman oldum. Evre o kadar yavaş çalışıyor ki. Sadece defalarca telefondaki müşteri hizmetlerine aynı şeyi tekrarlayıp duruyorsunuz.


Şimdi Arçelik'e sorarım IBAN numaram alındı-arızalı buzdolabı evimden alındı daha neyi bekliyorlar buzdolabı evinizden alındıktan sonra iadeniz olacak denildi. Sizin servisiniz 1 haftada defalarca aramam sonunda buzdolabını gelip iade aldı. İade alındıktan hemen sonra Whatsapp müşteri hizmetleri sisteminden özellikle mesaj attım. 06.12.2019 da saat 11:30 da gelen servisçi ye ürünü teslim aldığına dair faturayı imzalatarak hemen Whatsapp hattınızdan size ilettim ki ödemem hemen yapılsın diye. O kadar güzel okuyorlar ki mesajları.


Ödemeyi kendileri yapacak ama maili Edirne Arçelik servisine gönderiyorlar. Edirne Arçelik servisi beni arıyor ödemenizi biz değil Arçelik merkez yapacak diye. Dedim ben size yazmadım servis ödeme yapmıyor da demedim size neden gönderdiler diyerek bu sefer durumu onlara da tekrar baştan anlattım. Kısacası arızalı ürünü teslim aldınız. Iban numaramı 10 gün önce aldınız. Daha ödemeyi yapmak için neyi bekliyorsunuz. Müşteri bu kadar da mağdur edilmez ki.

Meltem Meltem 1.173 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Meltem'in Teşekkür Mesajı09 Aralık 2019

    Sorunum çözüldü. Biraz zaman aldı yinede teşekkür ederim

  • Meltem09 Aralık 2019

    Firmanıza ilgi falan gösterdiğim yok. Sadece problemimin çözülmesini istiyorum. Günlerden beri uzatılıyor. Iban alındı ürün tesli, M alındı ama bir türlü ödeme yapılmıyor.

  • Arçelik Temsilcisi07 Aralık 2019

    Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

Ziyaretçi Yorumları