sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Arçelik Özürlü Ayıplı Cihazı Değiştirmiyor

C.levent C.levent26 Kasım 2019 12:07

Ankara'da ki bir Arçelik bayisinden almış olduğumuz bulaşık makinesi Bodrum'da ki yazlığımıza 10.10.2019 tarihinde Yetkili servisçe teslim edildi. 1 kez yapılan “Deneme çalıştırması” sonucu yıkanan cam eşyaları ayran gibi bembeyaz çıkardı. Aynı gün yetkili servisi arayarak bilgi verdik ve ertesi sabah evimize yönlendirilen yetkili servis geldiğinde kapakta ve sepette paslar olduğu bizzat yine yetkili servisçe bize söylendi ve fotoğraflandı. “0” olarak aldığımız ve halen bir deneme yıkaması dışında hiç çalıştırılmamış olan bu cihazın hem özürlü olması hem de ilk yıkamada bardakları ayran gibi bembeyaz çıkarması nedeniyle değişimini talep ettik ve o gün yazlığı kapatarak Ankara ya dönmek zorunda olduğumuz belirttik. Yetkili servis (zorlamalarımız sonucu) Bölge Müdürlüğünce “topraklamanın ölçülmesinin istendiğini” söyledi, kendi gelerek ölçüm yaptı. Topraklama değerinin yüksek olduğunu söyledi. Aynı noktada yıllardır kullandığımız eski cihazda ve diğer elektronik cihazlarda böyle bir sorun yaşanmamışken bu yeni cihazda sadece 1 bir kullanmada bu kadar büyük sorunlarla karşılaşılması takdire şayandır.

Arçelik'in çeşitli yerlerdeki yetkili servisleri ve çevredeki elektrikçilerle görüştüğümde durumu anlattım. Topraklama hattının sorunlu olmasının motor yanması gibi ciddi sonuçlar doğurabileceğini ama söz konusu şikayetin bununla ilgili olamayacağını söylediler.

Gerek makineyi satın aldığımız Arçelik yetkili satıcısı ile gerekse Arçelik Müşteri Hizmetleri ile konuyu görüşüp bize topraklama değeri yüksekliği dışında hiçbir cevap verilmediğini söyledik. Zorlamamız üzerine Bodrum'daki yetkili servis bize geri dönerek sorunun “topraklamadan kaynaklandığını ve kendileri açısından konunun kapandığını” söyledi. Bu durumu hiçbir şekilde kabul etmediğimiz halde sanki biz durumu kabullenmişiz havası veren bir cep mesajı ile 375859623 no.lu dosya talebimizin yetkili servisçe “geri bildirimimiz üzerine” kapatıldığı belirtildi. Kısacası iş bir oldubittiye getirildi. Arçelik'in müşteri memnuniyetine önem veren bir firma olarak hizmet verdiği düşüncesiyle son 5-6 yıl içinde Arçelik'ten değişik adreslere çeşitli küçük elektrikli ev eşyalarına ilaveten 3 Buzdolabı, 9 klima, 1 fırın B***'dan da 1 ankastre set almıştım. İlk kez Arçelik'ten böyle bir davranışla karşılaştım ve marka ya olan güvenim ciddi olarak sarsıldı.

Arçelik'in yapılan bu haksız davranışı en kısa sürede düzeltmesini ve cihazın yenisi ile değiştirilmesini bekliyorum.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon C.levent 12 Aralık 2019 10:32

Arçelik hala konunun topraklamadan kaynaklanmadığını bile bile "biz burda bir açık bulduk. Buradan yürürüz" mantığıyla haksız davranışını sürdürmekte, müşteri memnuniyetini hiçe saymaktadır. Son olarak gelinen noktada yazlığımızda tekrar topraklama ölçümü yapılması için gelecek seneye kadar bekleneceği (yaklaşık 10 ay) söylendi. Olayın topraklama ile alakası olmadığı gene görmezden gelindi. Verilen cevapta topraklama kaynaklı sorunların sonuçlarına örnekler verilmiş ama bu tip tek bir sorun tanımı/örnek dahi verilememiştir. Arçelik sorunun topraklama sorunu olmadığını açık seçik biliyor. Geçmişteki Arçelik tecrübelerime dayanarak aldığım bu cihaz artık Arçelik'in bitmiş olduğunu tam bir fiyasko olduğunu bana açık ve net olarak gösterdi. Bu saatten sonra Arçelik alarak tüm bu sıkıntıları yaşamak isteyen varsa buyursun alsın!. Arçelik gibi dev bir firmanın böyle acınası bir duruma düşmesi gerçekten çok üzücü!. Arçelik artık Arçelik tir. Devlik ten hiç lige.

Arçelik Logo Arçelik 26 Kasım 2019 18:52

Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler