Cevaplar

profile-icon Onur 12 Kasım 2019 08:03

Birkaç sefer servisin gelip bakması gerekse de Arçelik Firması en azından çözümsüz bırakmıyor. Teşekkürler.

profile-icon Onur 23 Ekim 2019 08:51

2 Ekim tarihinde çamaşır makinesinin kurutma sırasında çok ses yaptığını iletmiştik. Amortisör değişimi gerekiyor denildi ve 200 TL ödeme yaptık. Halen yüksek ses var. Kurutma sırasında evde birbirimizi duyamıyoruz. Acaba parça değişmeden önce kaç desibel ses vardı? Parça değiştikten sonra kaç desibel ses ölçüldü? Bu şekilde teknik bir değerlendirme yapılıyor mu? Yoksa amortisörü değiştirelim gitsin mi deniliyor? Şimdi de başka parça değiştirmemiz lazım denirse onun için de ayrı ücret mi vereceğiz? Daha önceki tecrübelerim ile şunları yaşadım. Lekeli çamaşır sorunumuza karşı, yanlış makine için yanlış işlem yapılmıştı. Kurutma makinesi tamirden geldiğinde hiç çalışmıyordu. Şikayet edince bunlar düzeltildi. Acaba yapılan işlemler müşterinin ilettiği problemi çözüp çözmediği test ediliyor mu? Bu şekilde gelişigüzel hizmet anlayışı markaya güveni zedeliyor. Her sorun sonrası, tek seferde bir çözüm göremedim. Genelde makine ya başka problemlerle geri geliyor ya da sorun aynen devam ediyor.

profile-icon Onur 23 Ekim 2019 08:30

Çamaşır makinesi için 200 TL ödeme yaptık. Halen ses var. Acaba parça değişmeden önce kaç desibel ses vardı parça değiştikten sonra kaç desibel ses oldu? Bu şekilde teknik bir değerlendirme yapılıyor mu? Yoksa haaa ses varsa amortisörü değiştir gitsin mi deniliyor. Boşuna mı değişim yapıldı şimdi? Eski amortisörler yani çıkan parçaların durumu nasıldı ki? Bir parçanın kullanılıp kullanılamayacağını teknik olarak nasıl ayrıştırıyorlar?

Arçelik Logo Arçelik 03 Ekim 2019 07:50

Arçelik Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler