sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Arçelik Markasının Sorumsuzluğu!

Kadriye Kadriye08 Ekim 2019 16:00

09.07.2019 tarihinde almış olduğum Arçelik 10143 ycm model çamaşır makinemin kazanından ses gelmeye ve kazan hızlı hızlı hareket etmeye (normalinden fazla) başladı.

Beykoz servisinden çağırdığım servis görevlisi ilk geldiğinde Arçelik marka çamaşır makinelerinin kazanlarının oynadığını ve ses çıkarttığını söyledi ve gitti.

Daha sonra bayiye gittim ve bayi ile görüştüğümde içine bir şey kaçmış olabileceğini söyledi. Ben de sağ alt göze baktım hiçbir şey yoktu.

05.10.2019 tarihinde tekrar servis çağırdım ve makinenin içine bir şey kaçmış olabilir denildiğini söyledim ve benim tespitim doğrultusunda evet içine bir şey kaçmış diyerek alıp götürdüler. (kendileri bir şeyler yaptı ama olmadı dediler)

08.10.2019 tarihinde benim defalarca aramamdan sonra bir bayan geri döndü ve bana içine tül kopçası kaçtığını ve benim garanti kapsamında olan makineme 125- TL para ödemem gerektiğini söyledi. Bu paranın ne parası olduğunu sorduğumda işlem parası olduğunu ürünlerimizi korunaklı yıkamamız gerektiğini söyledi. Şimdi; 1-) Tül yıkarken kopçalarını çıkartıp da mı yıkayacağım. Servis görevlisi hanımın saygısızca söylemidir bu. 2-) Evde neden işlemim yapılmadı ki yapılsa idi para alınmayacaktı. Neden götürünce garantili bir makineden para talep edildi? 3-) Her türlü garanti kapsamında olan bir makineden nasıl para istenir?

Öncelikle servis ve servis görevlisi hanımdan şikayetçiyim. Hiçbir saygı, görgü ve eğitim olmadan konuşuyor. Müşteri ile öyle konuşulmaz. Bu paranın orada çalışan görevlinin kazan ile uğraştığı için el emeği olarak istendiğini düşünüyorum.

Ürün garanti kapsamında dediğimde Arçelik genel merkezinin bu servis ücretini onayladığını ve sizlerin talep ettiğini söylüyorlar ki 3 aylık makinemin kazanı söküldü ve işlem yapıldı bu kadar kötü bir makine yaptığınız için asıl sizin bana para ödemeniz gerekir.

Sonuç:

Hiçbir şekilde usulsüz olarak istenen bu parayı ödemeyeceğim ve en kısa sürede makinemin tarafıma teslim edilmesini istiyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Kadriye 11 Ekim 2019 17:07

Hala daha dalga geçer gibi otomatik mesaj gönderiyorsunuz. Delirmemek elde değil makinemin yenilenmesini talep ettim ona da dönmediniz lanet olsun ya...

profile-icon Kadriye 09 Ekim 2019 14:14

İki ay önce Beykoz Ortaçeşme Arçelik Bayiinden almış olduğum çamaşır makinemden ses gelmesi üzerine Beykoz Yetkili Servisini çağırdım. Gelen arkadaş Arçelik çamaşır makinelerinin kazanlarının oynadığını ve bu sesin olabileceğini söyledi. Ve gitti. Sonra sesi videoya çekerek bayii e gittim içine bir şey kaçmış deyip bu sefer onlar servisi yönlendirdi. Gelen servis içinde bir şey var dedi evde halledemedi ya da halletmek istemedi. Makineyi aldı götürdü. İki gün sonra ben birkaç kez aradıktan sonra Beykoz servisinden filiz Hanım adlı bayan beni arayarak 125 TL servis ücretim olduğunu içine tül kopçası kaçtığını söyledi. Neymiş tül yıkarken tül bağlantılarını sökmeliymişiz. Kılıfa koymalıymışız çamaşırlarımızı. Bana akıl verici şekilde konuştu ve çok sinirlendim derdinizi müşteri hizmetlerine anlatın dedi ve kapattı. Müşteri hizmetlerine en az 10 mesaj. Şikayet. WhatsApp dan yazdım hep aynı cevap " ilgili yerlere ilettik size dönülecek" ben böyle bir ilgili yer olduğuna inanmıyorum servislere yetki verilmiş servisler alıyor parayı. Ve ayrıca kullanma kılavuzunda yazmışlar perdelerin aparatını sökün kim söküyor perde aparatını. Gömlek düğmesini. Yazıklar olsun sizin gibi bir firmaya beni perişan ettiniz. Böyle bir şey yazıp kullanma kılavuzuna bu açıklıktan para kazanıyorsunuz... Ne ilgi var. Ne alaka. Ne müşteri hizmetleri. Rezillik yani. Ayrıca Ortaçeşme şubesinden muhterem bey de malı satarken ballandıra ballandıra anlatıyor ama bir sorunla gidince kullanıcı hatası ödeyeceksiniz diyor. Satış sonrası servis ilgileniyormuş. En azından yönlendirme yapabilirler. Çamaşır makinesinin kazanına bir şey kaçması asıl üretim hatası bence. Bir yeri olur makinenin ve oradan alınır yabancı cisimler. Yani kesinlikle ürün almayın Arçelik'ten. Aklınızla oynuyorlar...

Arçelik Logo Arçelik 08 Ekim 2019 19:59

Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler