07 Eylül
#12564492

Arçelik Marka Buzdolabımın Motoru Yandı

Bir hafta önce dolabımızın servis ikaz ışığı yandı. Servisi çağırdığımızda bir sorum olmadığı, gönül rahatlığı ile kullanabileceğimizi söylediler. Bundan birkaç gün sonra gece geç saatlerde oğlumun şans eseri fark etmesiyle dolabımızın motorunun yandığını gördük. Bu olaydan birkaç gün önce sorunsuz kullanabileceğimizi söylediler ancak dolabımızın motoru gece geç saatte yandı. Can ve mal güvenliğimiz tehlikeye atıldı.


Bu sorunu Arçelik yetkililerine bildirdiğimizde motorun değişeceğini söylediler. Biz cihazın yenilenmesini istediğimizi, cihazın daha 2 yıllık olduğunu ve garantisinin devam ettiğini belirttik. Maalesef bu konuda bizi dinlemediler ve her itiraz edişimizde bize yeni servis günü vererek motoru değiştirmeye çalışıyorlar. Böyle köklü bir firmanın yaptığı saygısızlığın kayıtsız kalmamasını ve cihaz değişimi yapılmasını talep ediyoruz.

Atılay Atılay 1.719 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Arçelik Temsilcisi07 Eylül

    Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler