09 Nisan 2018
Yorum Yap
#10322068

Arçelik Makine Değişimi Hakkında Bilgi Vermiyor

Arçelik 3182 CMK çamaşır makinesi alalı 3.5 yıl oldu. Bu süre zarfı içerisinde makinenin performansından hiç memnun değiliz. Makineyi aldıktan kısa bir süre sonra ön panel (dokunmatik tuşlar komple) ve deterjan çekmecesi deterjan alma sorunu nedeni ile değişti. 3 hafta önce de su ısıtmama arızası nedeni ile ısıtıcı ve yine deterjan çekmecesi değişti ancak arıza giderilemedi, ana kartın da arızalı olduğu söylendi ve yeni kart takıldı fakat yeni takılan kart'ta arızalı çıktı. Makinenin 5 parçası değişmiş durumda 6. kez malzeme değişimi yapılmak isteniyor. İlgili yetkililerden makinenin onarımını değil değişimini talep ediyorum.


Bu arada yetkili servis çalışanı hakkında yaptığım şikayet (telefonu yüzüme kapattı) için 3-4 defa aranmış olmama rağmen makinenin değişimi hakkında hiçbir yetkili ne aradı ne de bilgi verdi.

Osman Osman 1.827 Okunma

Cevaplar

  • Osman12 Nisan 2018

    Arçelik İlgililerine; 10322068 numaralı şikayetime geri dönüş yapmış olmanıza rağmen her seferinde geri dönüş yapan çağrı merkezi görevlileri benim şikayetim hakkında hiçbir yetkisi olmayan sadece dinleyip şikayetimi ileteceğini söyleyen personel. Ben şikayetim hakkında olumlu ya da olumsuz karar veren kişi ile Teknik hususlarda görüşmek istiyorum. Benim şikayetim 8123 CMK çamaşır makinesinin yıkama sorunu ve 3 yıldır biz kendi çabamızla memnun olmasakta bu makineye katlanıyoruz son arıza gösterdiki bu cihazın ana kartı aldığımız günden beri arızalıymış ve biz bu eziyeti çekiyoruz. (Nereden mi 3 yıldır arızalı olduğunu söylüyorum ısıtıcı rezistans değiştiği halde sistem ısıtıcı hatası vermeye devam etti ve servis görevlisi ana kartın arızalı olduğunu söyledi demek ki makine ısıtıcı olmadan 3 senedir çalışmış ve soğuk su ile yalap şalap çamaşırlarımızı yıkayıp bizi sinir etmiş.) Ayrıca bu kusur da bir dizayn hatası, üretim hatası oluğu için makinenin değişimi için başlı başına bir sebeptir. Kim bilir ısıtıcısı çalışmadığı halde bizim gibi bu model makineyi kullanan kaç kişi mevcuttur. (Ana kart ısıtıcının arızalandığını algılamıyor ve makine soğuk su ile yıkamaya devam ediyor) Arçelik firması bu kusur hakkında ilgili kalite kontrol ve dizayn biriminini harekete geçireceğine hala makineyi bu kusurlu ana kart ile onarmaya çalışmaktadır. Ayrıca bu makinenin deterjan gözünde de bir sorun var 1 numaralı ana gözde deterjan kalıyor, 1 numaralı ana gözden deterjan alırken aynı zamanda yumuşatıcıyı da alıyor bu arıza nedeni ile 2 kez deterjan çekmecesi değişti şu an 3. deterjan çekmecesi takılmış durumda. Hali hazırda 3 haftadır makinenin onarım/değişimi hakkında sizler ile görüşmeler yapıyorum. Makinenin onarılmasını istemiyorum ben ve ailem bu makineye yeteri kadar katlandık. Saygılarımla.

  • Arçelik Temsilcisi10 Nisan 2018

    Sevgili müşterimiz Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik A.Ş. Tüketici Hizmetleri 444 0 888 / 0850 210 08 88 www.arcelik.com.tr

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler