sta-4-hoverİyi Çözüm

Arçelik Mağazasının Satış Sonrası Sorumsuzluğu

Sunay Sunay2 ay önce

Geçtiğimiz hafta Beşiktaş Türkali'de yer alan mağazanızdan fırın satın aldım. Satın aldığım ürün çok kısa bir süre içerisinde evime getirildi. Ne yazık ki ürünü evime getiren personeliniz fırının kurulacağı alana bakmadan ürünü kutusundan çıkardı. Sonra fırının kurulacağı alana bakan personeliniz fırının buraya kurulamayacağını söyleyip, bir çözüm bulmadan gittiler. Fırının koyulacağı yer mutfağın balkonuydu, ki eski fırınımızda hala aynı mutfakta çalışır durumda duruyor.

Bu olay üzerine fırını satın aldığım Arçelik mağazasıyla iletişime geçtim ürünü satın alalı 10 gün bile olmadığını, ürünün teslimatı sırasında personelinizin kutuyu açtığını belirterek bir çözüm sunmalarını istedim. Bana artık kendileri ile muhatap olmamam gerektiği, bundan sonra konuyla ilgili Arçelik fabrikasıyla iletişime geçmem gerektiği söylendi. Satış sonrasında mağazanızdan hiç yardım göremedim. Üstelik çalışan hanım açıkça bundan sonrası "Bizi ilgilendirmez. " dedi.

Ürün teslimi sırasında personeliniz fırının kutusunu açtığı için bundan sonrası onları ilgilendirmezmiş. Gidip Arçelik fabrikası ile görüşmem gerekiyormuş. Evimde teslimatı yapılmış, ama kurulumu yapılmamış, sırf kutusu açıldığı için elimde kalan ürününüz var. Süs eşyası olarak mı kalacak bu ürün?

Kesinlikle derdim para iadesi değildi. Mağazanızdan bir başka ürün ile değişimi yapılabilir sanmıştım. Evim için satın aldığım tüm beyaz eşyalar Arçelik markasının. Ama satış sonrası müşteriyi fabrikanızla görüşmek zorunda bırakmak ne demek? Arçelik gibi bir markadan bunu beklemezdim. Mağaza çalışanlarınızın gösterdiği tek yol dava açmak. Ne yazık ki başka bir çözüm sunmuyorlar.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Arçelik Logo Arçelik 2 ay önce

Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler