3 g
Yorum Yap
#11856138

Arçelik LCD TV Arızalandı!

2017 yılında aldığımız 3 yıl garantili Arçelik marka TV yaklaşık 1,5 ay önce arızalandı. Çağrı merkezi aracılığıyla görüntü yok ses var şeklinde kayıt açtırdık. Ürünü gelip aldılar 3 hafta kadar durdu servis ekran içerisinde parça değişimi yapıldığını ve yazılım güncellendiğini belirtti. Ertesi gün aynı sorun tekrarladı anladık ki işlem yapılmamış boşuna beklemiş. 2. Kez alındı bekletildi bu sefer çizik içerisinde deforme olmuş halde teslim edildi ve 2 gün önce tekrar aynı işlem dalga geçer gibi bir servis, çözüm üretilmeyip ürün iki arada dolaştırılmış kullanıcı kandırılmış oluyor.


Acilen ürün değişimi bile değil iadesini talep ediyoruz eğer ki parça değişimi olacak durumda ise servis uygulanırmış hangi servis. Servis işini yapamıyorsa tüketici neden mağdur? Hiç hoş bir durum değil. Bildik marka da olsa arkasında duramıyorsanız lütfen kimse mağdur etmeyiniz? Ya doğru servis ile çalışınız ya da tüketiciyi memnun ediniz. Bu şekilde az arıza büyüdü ürün deforme oldu hala bana servis deniliyor. Acilen çözüm odaklı olunuz.

Şennur Şennur 450 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Arçelik Temsilcisi3 g

    Sevgili müşterimiz Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888 / 0850 210 08 88

Ziyaretçi Yorumları