sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Arçelik Kusurlu Ürün Satıp Değişim Yapmıyor!

Gamze Gamze3 ay önce

Yaklaşık 4 ay önce Arçelik'ten dünyanın parasını vererek aldığım 3873 kt Kodlu kurutma makinesi çamaşırları kurutmamaya başladı, program sonlanmayıp kendini sürekli başa sarıyordu. Servisi arayıp durumu anlattım, ‘normaldir, biz size talimatları okuyalım kendiniz yapın düzelmezse tekrar arayın’ gibi saçmalıklar söylendi, en sonunda eve iki kere servis gönderdiler, her seferinde ‘bir şeyi yok makinenin’ dendi, ben arızalı diye ısrar edince zar zor alıp fabrikaya gönderdiler, ürünü alan elemana ‘kutusuz mu götüreceksiniz bir korumanız falan yok mu’ dediğimde bana ‘olur mu öyle şey bizim arabamız büyük kamyon, halatla bağlıyoruz kutuya gerek yok bir şey olmaz merak etmeyin ‘ dedi!

2 gün sonra makinenin arızası neymiş ne olmuş diye hiçbir şekilde bilgilendirilmeden ‘kapının önündeyiz makineyi getirdik’ diye arandım. Kardeşim ben işimi gücümü bırakıp her dakika sizi beklemek zorunda mıyım? Her servis geldiğinde aynı şey, bilgilendirme yok bir şey yok! Zar zor genel merkezden bilgi aldık içindeki kart hortum vs... Arızaya geçmiş, değiştirmişler de ürünü teslim edeceklermiş! Şaka mı yapıyorsunuz 4 aylık makinenin kartı hortumu bomboş odada muhafaza edildiği, bakımları düzenli yapıldığı halde bozuluyorsa, kusurlu ürün satıyorsunuz demektir, bizler de makinenin içinde olmadığımız için anlamıyoruz tabi! Makineyi kesinlikle bu şekilde kabul etmeyeceğimi, değişim talep ettiğimi söyledim, üzerine bir görevli ertesi gün arayıp diyor ki makineyi istemiyormuşsunuz, değişim Yapamayız bu şekilde arıza giderildiği için kabul etmek zorundasınız, yok ya?

Sen bana makineyi satarken dünyanın parasını al, kusurlu ürün çıksın, 4 ay sonra bozulsun, getirdi götürdü yapılırken halatla bağlayıp taşınırken Allah'a emanet makine yıpransın deforme olsun, sonra da aynı malı bana vermeye çalış, bu nasıl bir iş? Eskiden tüm ürünlerimizi Arçelik'ten alıyorduk hiçbir sorun ile karşılaşmadık, ama son iki yıldır aldığım bütün ürünlerde mutlaka bir sorun hata çıktı, acilen kendilerini düzeltmeleri gerekiyor, muhatap olduğumuz personelleri de müşteri ile saygı çerçevesinde konuşmalı, bu arada süreç boyunca yaklaşık 7-8 görevliye durumu baştan anlattım, çünkü her seferinde farklı biriyle görüştürdüler ve hepsi ürününüzü tamir ettik teslim edeceğiz diye konuştu! Sonuç olarak çileden çıktım, makinemi kesinlikle onarılmış şekilde kabul etmiyorum, kesinlikle yeni ürün ile değişim istiyorum, bu benim en doğal hakkım! Aksi takdirde yasal yollara başvuracağım, acilen çözüm lütfen.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Gamze 3 ay önce

Sorunum hala çözülmedi, bir arpa boyu yol katedilmedi. Bu firma bu şekilde nasıl is yapıyor sok içerisindeyiz, 2 haftayı geçmiş neredeyse, bugün aranıp “ eve servis göndereceğiz evde misiniz? ” Dediler. Diyecek söz bulamıyoruz artık. Makine zaten 2 haftadan fazla süredir sızın atölyenizde, servisiniz gelip götürdü ya atölyede sorunu bulmak için. Cay içmeye mı geleceksiniz bize?!?! Daha beterini söylüyorum, bu teklifle bu ilk değil 2. Aranisim. Yani 2. Kez kurutma makinesi onlarda olmasına rağmen eve gelip kurutma makinesi olmayan evde makineyi kontrol etmek istiyorlar, müşteriyle bu kadar ilgisiz, durumdan bu kadar bihabersiniz. Trajikomik! Tamamen psikolojimizi bozdunuz ailecek bizi delirttiniz bu tavırlarınızla. Ki Arçelik’in kesinlikle bilinçli olarak bu şekilde davrandığını, müşteriyi bezdirme psikolojisiyle onların dayattığı çözüme bizi zorladığını ve en sonunda bıktırıp bu şekilde kabul ettirmeye çalıştıklarını anlamış olduk. Herkes bu markadan uzak dursun!

profile-icon Gamze 3 ay önce

Israrla değişiminiz onaylanmadı diye aranıyorum, bana açık açık hatalı urunu kabul edeceksiniz demek bu! Kesinlikle urunu kabul etmiyorum her seferinde değişim diyorum her seferinde kaydınızı tekrar aciyirum diyorlar, iyice sinirlerimizi bozdunuz dalga geçer gibi kafanıza göre talep açıp kapatıyorsunuz! Bu ürün bize hediye olarak alindi ve gözümüzden çıktı burnumuzdan geldi bu durumdan ötürü! Küçük bebeğimiz olduğu için alınan ürün 10 günden fazladır evde yok ve parasını verdiğim malin yoklugunfan dolayı mağduriyetimiz devam ediyor! Hala kendi kendinize is yapıp bizim haberimiz olmadan talep açıp kapatırsanız ve bizimle dalga geçer gibi aradaki konuşmalar hiç yapılmamış gibi davranmaya devam edip her arandığımda surece yeni başlıyormuşuz gibi davranmaya devam ederseniz yasal yollara başvuracağım, sizi elimden gelen tüm dijital platformlarda kotu yönde anlatacağım ve isi gücü bırakıp ulaşabildiğim herkese bu markanın 1 kilometre bile yanına yaklaşmaması gerektiğini anlatmak için mücadele edeceğim!

Arçelik Logo Arçelik 3 ay önce

Sevgili müşterimiz, Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler