03 Aralık
#13107662

Arçelik Kendi Menfaatinde Çözümü Bile Kötü

2015 yılında almış olduğum LED TV 2018 yılında garanti bitti garanti sürecinde ekran görüntüsü gitti servis tarafından LED bar diye bir parça değişti aradan 6 ay kadar süre geçti televizyon görüntü gitti servisi çağırdım 355 lira karşılığında LED bar denilen parçayı değiştirdi aradan 4 ay geçti tekrar aynı arızayı verdi tekrar çağırdım yine aynı parça değiştirildi şimdi 19/10/2019 yine aynı sorun oluştu. Belli ki randıman vermeyecek servisi aradım parçanın garantili olduğunu ve yeniden değişiminin yapılabileceği söylendi parçanın 4 ay kadar garanti kaldı ve aynı sorun tekrar oluşacak.


Belli standart hale geldi çünkü, teknik servisi arıyorum parça garantisi bittikten sonra aynı sorun oluşursa ne önerirsiniz diye tekrar ücret karşılığında parça değişimi yapılır diye belirtiyor yani sürekli olarak oluşan ve malzemeden kaynaklı arızadan mağdur duruma düşüyoruz. Paranla mağdur ol dedikleri bu olsa gerek Arçelik para kazanmak için acaba bilerek mi kalitesiz ürün üretimi yapıyor bu soruna çözüm bulunsun Arçelik için Müşteri memnuniyeti bu kadar önemsiz mi yetkililerden ricam yardımcı olsunlar benim sürekli para verecek durumum yok diğer markadan başka ürün aldım bu kadar sorun yaşamadım ve gayet memnun kaldım ama Arçelik ürünleri hakkında güvenim sarsıldı. Arçelik müşteri iletişim merkeziyle görüşüyorum sürekli aynı parça sürekli aynı arızayı veriyor mağdur oluyorum müşteri merkezi yönlendiriyor servis sürekli aynı parçayı bilmiyorum defalarca parça değişikliği yaptım diyerek geri getiriyor 3 ay sonra tekrar aynı şekilde arıza oluşuyor defalarca değişen parça neden sürekli hata verir hiçbir şekilde e Arçelik ne de servis kesin çözümde bulunup sorun gidermiyor ve umursamaz davranıyor.


Gerçeği hiçbir şekilde müşterinin önemi yok Arçelik için ve Adana Yavuzlarda bulunan Gülener Yetkili Servisi müşteri memnuniyeti konusunda çözüme yardımcı olmuyor. Bugün 28/11/2019 ve yine aynı arıza her geçen gün arızanın oluşma süreci daha kısa sürüyor ve Arçelik bana yine aynı hikayeyi anlatacak belli çünkü çözüm odaklı değil geçen sefer buradan yazdım umursayan olmadı ama şimdi canıma tak etti artık bu seferde çözüm sunulmazsa gereğini yapacağım şimdi de neymiş ekran paneli arızalı size değişim ürünü gönderelim 1300 TL karşılığında ama gönderecekler ürünü İnternet ten araştırdım zaten 1700 lira civarında ve ekstra bir özelliği yok düz uydu alıcılı LED TV yani elinde kalmış ama nasıl olsa saf çok parayı kolay kazanmıyoruz Tüketici Hakları mahkemesine başvuracağım.

Musa Musa 538 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Arçelik Temsilcisi03 Aralık

    Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler