14 Ocak
#13447339

Arçelik Kalitesiz Destek

Arçelik'ten aldığım ocak'in bir gözü ilk günden beri aşırı harlı yanıyordu, ilk günlerde çok dert etmedim ama günler geçtikçe urunun aynı zamanda gaz sızdırdığını da fark ettik.
Bunun üzerine servisi aradık ilk servis müdahaleye geldi ve sadece bakıp" elimizde parça yok" dedikten sonra gittiler. İkinci geldiklerinde ise bu ürünün enjektöründe problem var değiştirelim deyip değiştirdiler.


Ürün gene düzelmedi, tekrar servis çağırdık, bu seferki bahaneleri gazınız İgdaş tarafından çok geliyor dendi. (not: bina 4 yıllık ve oturan 15 daire var sadece benim ocağın 1 gözüne harlı geliyormuş) Sonra İGDAS'ı çağırdım ilk etapta gaz basıncının normal olduğunu ama buna rapor vermeyeceklerini söylediler. Bende bu bilgiyi Arçelik'teki en az 5 kişiye anlattım ama gene ikna olmadılar, siz test edin deyince, o bizim isimiz değil deyip köşeye çekildiler.


Sonra ikinci defa İGDAS'ı çağırdık, bu sefer ocağa da baktılar meğer Ocak 2 gözünden sürekli gaz kaçırıyormuş. Bunun üzerine İgdaş rapor yazdı ve bende Arçelik'teki yetkiliye işlettim. Arçelik raporu görünce evimdeki basınçlı gaz hemen düzelmiş ve ürünü tamir edeceklerini söylediler. En nihayetinde arıza tespitini de bana yaptırdıktan sonra ürüne işlem yapmayı kabul ettiler. Ben her konuşmamda aldığım günden beri bu şekilde olduğunu, yani üretim kaynaklı problem olduğunu kendilerine ilettim.


Kendilerine madem tamiratı yapacaksınız üretici kaynaklı problemi de görürsünüz, bu nedenle ben sizin yaptığınız tamirata güvenmiyorum değişimini rica ediyorum dedim.
Gel gelelim bir mutfağın olmazsa olmazı olan ocağı alıp tamir edeceklerini söylediler.
Beni dinleyen ya da anlayan olmadı. Bu kadar yazıyı da bir işe yarayacağından değil, eğer bu gaz kaçağı neticesinde gün gelir bir şey olursa sizin müşteriye yaklaşımınızı insanlar görsün diye yazıyorum.

Erdem Erdem 495 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Arçelik Temsilcisi14 Ocak

    Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler