Arçelik ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

Arçelik Kalitesiz Beyaz Eşya

707görüntüleme
Süleyman
Süleyman 30 Kasım 2020 12:24

2018 nisan ayında aldığım buzdolabı bir sene sonra 4 kere arızalandı ve motor gibi önemli parçalar değişti. Çamaşır makinesi 2 kere arızalandı.

2 kişilik bir aileyiz çok aktif bir kullanım yapmıyoruz aldığım Arçelik ürünleri kurulum yapıldığı yerden hiç oynatılmadı buna rağmen durduk yere ciddi tamir gerektiren bozulmalar yaşandı.

Arçelik markası kesinlikle çok kalitesiz ürünler üretiyor, kalitesiz olmasına rağmen fiyatlarda hiç ucuz değil. Kalitesine güvenerek alıyoruz ama yıllar önceki kalitesi kalmamış.

Sonuç olarak bu işin bir çözümü yok garantisi bittikten sonra arıza yapıldığında kaldırıp çöpe atacaksınız kısacası Arçelik ürün almak tam bir pişmanlığım oldu.

Arçelik Logo
Arçelik30 Kasım 2020 14:37

Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888 www.arcelik.com.tr

  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Süleyman
Süleyman25 Aralık 2020 01:57
 

Maalesef çamaşır makinesi servise gitti geldi bir sürü parça değişti sorun düzelmedi Çöpe atmaktan başka çare kalmadı 2 yıl kullanmadan çöp olan beyaz eşya

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler