Arçelik Kahve Makinesi Telvesi Yamuldu.

Ömer Ömer20 Mayıs 23:27

Arçelik k3190 Türk kahvesi makinesinin cezvesi üst kısmında hafif bir darbe sonucu yamuldu. Belirtilen yamulma ekteki görselde bulunmaktadır. Küçük bir şeyde bu denli içe gömülme olması kalite açısından düşündürücü. Arçelik kalitesine güvenimizin yıpranmamasını temenni etmekteyim. Ürünümün halen garantisi bulunmaktadır. Bu mağduriyetimin ivedilikle giderilmesini rica ediyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Ömer 22 Mayıs 16:04

Halen tarafıma dönüş yapılmamıştır. Müşteri hizmetlerinden yetkili bir ismin tarafıma ivedilikle dönüşünü istiyorum. Gereğinin yapılmasını rica ederim.

Arçelik Logo Arçelik 21 Mayıs 10:03

Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888 www.arcelik.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler