12 Haziran
#12101216

Arçelik K3190Telve Su Haznesi Bozuk Geldi Bizi Suçladılar!

Arçelik K3190 p telve kahve makinesi aldım.


Ürünü ilk kullanışımda su haznesini doldurmak için çıkarmak istediğimde zorlandım. İlk kullanım olduğu için sert olabileceğini düşündüm. Suyu doldurup kapatmak istediğimde yine aynı güçlük yaşandı. Toplamda 5 kez (10 fincanlık) cihazı kullandım. Suyu doldurup kapatmak istediğimde içindeki suyun bir kısmı cihazın içine dökülüyordu. Kullanmakla iyileşen bir durum olmadığını anlayınca iade talebiyle aldığım bayiye götürdüm. Ürünü alışımın üzerinden 1 ay dahi geçmemişti.


Bir önceki kahve makinem de aynısıydı. Yıllardır kullanıp memnun kaldığım için yenilemek istemiştim. Ancak servisten arayıp su haznesinin kırık olduğunu ve bunu benim kırdığımı, nasıl kullanılacağını gelip öğrenmem gerektiğini söylediler. Ben ürünün zaten 7 yıllık kullanıcısıyım. Nasıl kullanmam gerektiğini gayet iyi biliyorum ve kutuyu açtığım ilk andan beri su haznesi bölümünde bir anormallik vardı.


Yeni aldığım bir üründe ilk anda böyle bir şeyin yaşanması büyük hayal kırıklığıydı. Şu an ürünün kırık parçasını yenileyip asla iade yapmayacaklarını söylediler. Bense ürünün kalitesine olan güvenimi kaybettiğim için ürünü kesinlikle iade etmek istiyorum. Arçelik servisi müşterisini zan altında bırakacak ithamlarda bulunduğu sürece daha benim gibi çok müşterisini kaybedecektir.

Betul Betul 1.437 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Arçelik Temsilcisi12 Haziran

    Sevgili müşterimiz Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

Ziyaretçi Yorumları