09 Ekim
#12750757

Arçelik İstinyepark Satıcı Firma Sorunları!

35 yıldır markanız kullanıcısıyım. İstinyePark tan küçük ev aletlerinden robot aldım. Ürün mevcutlarında olmadığı için ürünü ertesi günü getireceklerini söylediler. Ertesi günü ürünü annemle teslim alırken ürünü kontrol etmek istediğimizi söyledik. Ödemeyi alan hanımefendi kalite kontrolü yapıldı gerek yok dedi. Açıklaması ya yılların markası için bir güvenceydi. Eve geldiğimizde saat 20.00 idi. Ürünü açtığımızda maalesef ürünün seçtiğimiz ürün olmadığı daha önce incelediğimiz ürün olduğunu gördük. İstanbul'dan ayrılmak üzere olduğum için ürünü geri götürme şansım olmadığından mağazayı aradım. Evde kalacak 85 yaşındaki annemin ürünü söz konusu mağazaya götürme şansı yoktu. Satıcının dikkatsizliğinden kaynaklanan olayın mağduru olmuştum. Satıcının sebep olmuş olduğu bu olayda Tüketici olarak yardım almak istediğim konularda telefonu yanıtlayan B**** hanım benim yapabileceğim bir şey yok ürünü getirin iade alalım diye tekrarlayıp durdu. Sorun benim ürünü oraya götürme şansım olmamasından kaynaklanıyordu. Bir yere varamayacağımızı anladığım bu lüzumsuz tekrarlardan kurtulmak için mağaza yetkilisi ile görüşme talebim de, burada şimdi yoklarla son buldu. Bu durumda yarın kendileri ile görüşmek istediğimi söyleyince kapatın biz görüşüp sizi arayalım dediler. 1 saat beklememe rağmen aramadılar yolculuk saatim yaklaştığı için bir kez daha aradığımda mağaza yetkilileri ile görüştüklerini ürünü ödemeli kargo ile göndermemi söylediler. Bende söylenildiği gibi ödemeli kargo ile gönderdim. Üzerinden bir hafta geçtiği için bugün aradığımda B*** hanım kargoyu kabul etmediklerini söyledi zira göndermiş olduğum kargo anlaşmalı kargoları değilmiş. 'Anlaşmalı kargomuz ile göndermeniz gerekirdi' dedi. Bana bildirilmeyen anlaşmalı kargoyu nasıl tahmin etmem gerektiğini sorduğumda, yapabileceğim bir şey yok tekrarları başladı. Mağaza yetkilisi ile görüşme talebim burada yok tekrarları ile devam etti. Israrlarım sonucu Ö**** bey ve Z**** hanım isimlerine ulaştım. Ancak konuşmadan anladığım kadarıyla onlarda yarından itibaren üç gün boyunca bir seyahate çıkıyorlarmış.
Sonuç olarak İstinyePark, Arçelik Mağazasında satışta çalışan bir elemanın dikkatsizliğinin sebebi olarak yanlış satışı yapılmış ürünümü, iade etme konusunda söz konusu mağazada çalışan bir başka yetkilinin eksik bilgilendirmesi sonucunda iade edememiş bulunmaktayım. Parasını ödemiş olduğum ürünün akıbetini bilmemekteyim. Tüketici olarak mağduriyetimin giderilmesini talep etmekteyim.

Elçin Elçin 816 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Arçelik Temsilcisi10 Ekim

    Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

Ziyaretçi Yorumları